Vyresnės katės priežiūra 2

2013 balandžio 29d.

Ilgėja ne tik žmonių gyvenimo trukmė, bet ir kačių. Pastarąjį dešimtmetį kačių, kurios yra vyresnės nei 6 metai, skaičius padvigubėjo. Katės gyvena ilgiau dėl subalansuoto maisto, vakcinacijų ir dėl to, jog gyvena saugioje aplinkoje – namuose. Ilgėjant kačių gyvenimo trukmei, būtina pasirūpinti tinkama vyresnių kačių priežiūra.

 

Kačių amžius

Katėms senstant elgsenos ir fiziologiniai pokyčiai yra labai individualūs. Vienų kačių būdas pasikeičia nuo 7 – 10 metų, kitų tik nuo 12 metų. Teigimas, kad vieneri kačių metai yra lygūs 7 žmogaus metams, yra ne visai tikslus. Iš tiesų, vienerių metų katė prilyginama 16 metų žmogui, 2 metų katė – 21 metų žmogui. O toliau kiekvieni katės metai yra verti 4 žmogaus metų. Todėl 10 katės metų yra lygu 53 žmogaus metams ir t.t.

Senėjimas yra natūralus procesas. Nors, bėgant metams įvyksta įvairių pokyčių organizme, senėjimas iš esmės nėra nei liga, nei negalavimas. Daugelio senėjimo pokyčių panaikinti negalima, bet juos galima kontroliuoti.

 

Pokyčiai atsirandantys katės organizme senstant:

  • - Silpnėja imuninė sistema;

  • - Mažėja vandens kiekis, silpsta kraujo cirkuliacija;

  • - Vyresnių kačių oda yra plonesnė ir ne tokia elastinga, slenka kailis, katės juo rūpinasi mažiau;

  • - Katės dažniau kniaukia, nėra tokios socialios;

  • - Susilpnėja uoslė, todėl mažėja apetitas; tačiau rega, priešingai nei žmonėms, nesuprastėja;

  • - Dantų, sąnarių, inkstų problemos.

Jeigu katė yra vyresnio amžiaus, įprasta nekreipti dėmesio į pakitusį katės elgesį ir jį sieti su amžiumi. Tačiau taip galima lengvai praleisti pro akis rimtus negalavimus. Lankantis pas veterinarą būtina paminėti visus katės elgsenos pakitimus, net jei tai Jums neatrodo svarbu - naudojimosi dėžute, mitybos, miegojimo įpročiai, aktyvumo sumažėjimas ir pan.

 

Katės priežiūra

Dažniau šukuokite katę, taip pagerinsite odos kraujo cirkuliaciją, katė laižydama kailį praris mažiau plaukų, ir sumažės plaukų kamuoliukų susidarymo tikimybė. Senstant katės linkusios tukti dėl sumažėjusio aktyvumo, tačiau taip pat gali ir numesti svorio dėl mažesnio apetito. Tai priklauso nuo individualios katės. Turite parinkti augintinei optimalią dietą. Vyresnėms katėms labai svarbu gauti kuo daugiau vandens, į vandens dubenėlį galite įlašinti žuvų riebalų, dėl skonio. Taip pat katei būtina judėti, kad palaikytų raumenų tonusą, gerintų cirkuliaciją, jei riekia, sumažintų svorį. Katei aktyviai judant stebėkite, ar jos kvėpavimas nėra apsunkęs, tai gali būti ligos požymis. Be to vyresnėms katėms rekomenduojama kuo mažiau šokinėti ir lipti laiptais dėl artrito tikimybės. Katės negreit prisitaiko prie pokyčių, aplinkos, šeimininkų pasikeitimas jai sukelia stresą, stresui ypač jautrios yra vyresnės katės. Katės ypatingai gerai moka paslėpti savo ligą ir neparodyti jokių simptomų, todėl būtina atkreipti dėmesį į menkiausią jos elgsenos pasikeitimą.

Rūpinantis vyresnės katės priežiūra svarbiausia sumažinti faktorius, kurie rizikingi sveikatai, kuo ankščiau atpažinti ligas ir stabdyti ligos progresą.


Parengė Greta Varanavičiūtė

(straipsnio reitingas +11)

Skaitykite komentarus 2


reklama