Beglobiams gyvūnams paaukota: 2898.95 Lt
Kaip gali prisidėti ?
Priminti slaptažodį    Registruotis
Mano katės
Titulinis Blogai Interviu su abisinijos kačių veislynu Tesanee

Interviu su abisinijos kačių veislynu Tesanee


dikis123, 2011-04-16 17:10:41


1.Kodėl būtent pasirinkote veisti abisinijos kates?

Mūsų meilė šios veislės atstovams atsirado po sunkios netekties. Anksčiau buvome nusipirkę seno tipo Siamų veislės, dar vadinama Tajų veislės, kačiuką iš turgaus. Apie kitas kačių veisles nieko neišmanėme, norėjome šiaip širdžiai mielo šeimos nario. Tačiau mažyliui jau nuo 4 mėnesių amžiaus prasidėjo sveikatos problemos viena po kitos. Iš pradžių akmenys šlapimo pūslėje – teko ne vieną kartą operuoti. Vėliau sustreikavo imuninė sistema. Ir galop, suėjus 1,5-riems metams, jam atsisakė inkstai ir kepenys. Teko jį užmigdyti. Buvome labai prisirišę prie jo. Kiek vėliau sužinojome, jog tai buvo genetinis išsigimimas, kadangi, pasirodo, ta moteris kergė ištisai katiną-sūnų su jo motina. Nes dar pas vienus pažįstamus kačiukas iš tos pačios moters mirė per 3 dienas nuo kačių maro.
Po kiek laiko skausmui nurimus, buvome pasiruošę paimti naują šeimos narį. Šįkart buvome įsitikinę, kad tai turi būti dokumentuotas kačiukas iš oficialaus veislyno ir taškas. Manau, kad nemažai žmonių nusprendžia kreiptis į veislynus, o ne imti iš gatvės, būtent dėl panašios skaudžios patirties. Kadangi tikri veisėjai stengiasi kergti tik sveikas kates tarpusavyje, testuoja savo augintinius dėl įvairiausių genetinių ligų, atrenka veisimui tik pačius geriausius, ir niekad nekergia motinos su sūnumi. Nebent tai būtų vienkartinis tikslinis inbridingas, siekiant užtvirtinti tam tikras veislės savybes.
Toliau viskas paprasta – nagrinėjome interneto platybes, kol suradome mums patikusią Abisinijos veislę. Dėl jų charakterio, laukinio grožio, žaismingumo, kuris nedingsta, net po kastracijos/sterilizacijos. Šios katės visą gyvenimą žaidžia kaip maži kačiukai ir yra be galo meilios būtybės.

2.Kokia abisiniukų spalva Jums labiausiai patinka?

Iš tikrųjų būtų sunku atsakyti. Pradžioje, kai tik pirmą kartą susiduri su šia veisle visiems patinka tik standartinė laukinė spalva (ABY n), kuri yra veislės vizitinė kortelė. Nes ši spalva maksimaliai priartina katės išvaizdą prie jos laukinių protėvių Senajame Egipte bei kalnų liūtų. Taipogi turi įtakos, ar kitas spalvas matėte gyvai, ar tik iš nuotraukų. Nes sekančios trys spalvos: varinė (sorrel (ABY o), mėlyna (ABY a) ir smėlinė (ABY p) ant nuotraukų dažniausiai atrodo daug prasčiau negu gyvai. Kai pamatai kokios tos spalvos yra iš tikrųjų ir pats paglostai tokias kates, daugelis užsinori retesnių spalvų kačiukų, ir net sutinka juos laukti metus ir ilgiau, kad tik būtų toji spalva. Mums asmeniškai patinka labiausiai laukinė ir smėlinė spalvos, todėl būtent tokių spalvų atstovus parvežėme iš garsiųjų JAV ir Danijos veislynų.

3.Kokiais apdovanojimais labiausiai didžiuojatės?

Mes dalyvaujame skirtingų Felinologų sistemų parodose – CFA ir FIFe. Jose kačių vertinimai vyksta visiškai skirtingai. Tačiau abiejose yra konkursas, kur vyksta palyginimas tos pačios veislės ir spalvų kategorijos kačių. FIFe sistemoje tai yra BIV (angl. Best in Variety – geriausias spalvos kategorijoje), CFA sistemoje – BIC (angl.Best in Color). Parodos metu būna ir kitokių, skaitomų aukštesniais, nugalėjimų – pvz. Best in Show (angl. Parodos nugalėtojas). Kai tam tikra katė tampa geriausia tarp visų veislių kačių savo kategorijoje (t.y. ilgaplaukių/ trumpaplaukių ir pan.) Nors mūsų augintiniai yra laimėję ir šį aukštą titulą, mums visgi yra svarbiau laimėti BIV. Kadangi mes apsistojome ties viena veisle, ir mums neįdomų konkuruoti su gražiais Kornvalio Reksų ar Sfinksų ir kt. veislų atstovais – nes toks laimėjimas yra sąlyginis. Tačiau, kai laimima būtent tarp tos pačios spalvos vien Abisinijos kačių, ir tampi BIV laimėtoju – mums tai didžiausias pasisekimas. Nes tai reikštų, jog iš visų esamų tos spalvos Abisinijos kačių tavo augintinis buvo geriausias ir gražiausias. Kol kas tokius titulus esame gavę tik su mūsų laukinės spalvos katyte. O štai su recesyvinėmis spalvomis tokį titulą yra gana sunku gauti. Nes tokiam konkursui reikia mažiausiai trijų kačių tos pačios veislės ir spalvos. Pabaltyje mums sunku rasti pakankamai smėlinių Abisinijos kačių, kad visos atvyktų į tą pačią parodą, kad mūsų smėlinis katinas galėtų varžytis dėl šito, mums tokio svarbaus, laimėjimo. Tam mes lankėmės netgi Suomijoje, Helsinkio miesto jubiliejinėje kačių parodoje, kur atvyko virš 600 kačių. O 2010 metų spalio mėnesį net skridome dalyvauti Pasaulinėje Kačių parodoje, vykusią St.Etienne mieste Prancūzijoje, kur dalyvavo virš 1300 kačių. Deja, abu kartus, nesusirinko trijų varžovų tos pačios spalvos ir teko grįžti su įprastais, nors ir ne menkais apdovanojimais.

4.Ar abisinijos katės yra populiarios Lietuvoje ir apskritai visame pasaulyje?

Lietuvoje Abisinijos katės populiarėja kasmet. Dar prieš 3 metus žmonės parodose klausdavo, kas tai per veislė. Šiandien, atėję į parodą, jau iš tolo girdisi: „Žiūrėk, Abisinijos katė! Kada nors tokią turėsiu.“ Šios katės žavi daugelį, ir vis daugiau žmonių nori įsigyti būtent šią veislę. Nors tai pakankamai jauna veislė Lietuvoje, kitose šalyse ji egzistuoja jau labai senai. Anksčiausiai jas pradėjo veisti JAV veislynai, jų kačių kilmės dokumentuose galima atsekti dabartinių kačių protėvių net gimusių prieš 200 metų. Žinoma, pasaulinis karas Europoje išnaikino daugelį kačių, todėl tai dar viena priežastis, kodėl reikėjo iš JAV užvežti šias kates pakartotinai.

5.Kaip išrinkote savo veislynui pavadinimą?

Ilgai neieškojome. Norėjosi kažko trumpo, įsimintino ir egzotiško. Mūsų veislyno pavadinimas „Tesanee“ iš Tajų kalbos reiškia „nuostabi rožė“. Ir nors veisiame kates, o ne auginame gelių – norisi, kad mūsų veislinis darbas pasisektų ir būtų rožėm klotas. Ypač išveisiant pačius gražiausius Abisiniukus.

6.Ar Jūsų abisinijos katės mėgsta būti lauke? Jei taip, tai kaip elgiasi, ar dedate petnešas, o gal antkaklį labiau pasiūlytumėte?

Taip, mūsų katės dievina būti lauke. Tačiau jų geriausia neišleisti vaikščioti prie namų, nes tuomet kurią dieną būtinai paspruks. Geriau pratinti po truputi vaikščioti su petnešom ir pavadėliu namuose. O tada, sulašinus apsaugos priemonių nuo erkių, blusų ir kitų parazitų, išvažiuoti į gamtą. Mums pasisėkė gyventi netoli jūros, tad savo kates dažnai išvežame ten pasivaikščioti. Ši veislė labai greitai pasiduoda dresūrai. Ir mums netenka kačių krapštyti iš krūmų ar nuiminėti nuo medžių. Jos tvarkingai vaikšto takeliais šalia mūsų, visiškai, kaip šunys. Retkarčiais sustoja pauostyti šalia kelio esančius augalus, bet toliau nesiveržia. Bet reiktų turėti omenyje, kad šios katės nors ir yra be galo draugiškos, gali išsigąsti lauke esančių šunų ar triukšmo. Todėl mes visada keliaujame su katės krepšiu ant peties (medžiaginis transporteris katei ar smulkiam šuniukui). Kai mūsų katės išsigąsta, ar pavargsta mes jas tiesiog suleidžiame į vidų, iš kur jie toliau stebi aplinką, kol vėl neužsinori išeiti.

7.Ar Jūsų kačiukai buvo iškrėtę ką nors netikėto?

Jie visada kažką iškrečia :) Be šypsenos apie jų išdaigas neeina kalbėti. Tai labai judrūs ir smalsūs voveriukai. Tik ir žiūri šast šast jų jau nebėra. Net fotografuoti juos išeina daugiausiai tik kai jie miega, antraip nuotraukose geriausiu atveju lieka tik uodega :) Reikia būti pačiam išradingam, kad numanyti, ką jos sugeba, kad jas apsaugoti. Jos nedrasko tapetų ar užuolaidų, jei neleisit. Tačiau jos gali atsirasti pačiose netikėčiausiose vietose. Labiausiai mane nustebino, kai vieną kartą vos neišskalbiau savo kačiuko. Kroviau drabužius į skalbyklę ir nusisukau vos akimirkai, kad pasiekti dar vieną suknelę. Prieš paleidžiant mašiną skalbti, šeštasis jausmas tarė „patikrink!” – vėl viską iškroviau ir... radau vieną kačiuką skalbimo mašinos viduje!!! Jis ten pasislėpė akimirksniu. Todėl nuo šiol pirmą uždarau dureles, einu patikrinu visas kates, kad būtų kituose kambariuose ir pan. ir tik tuomet paleidžiu skalbti.

8.Kuom šiariate savo abisiniukus ir kuom patartumėte šerti?

Mūsų katės valgo Premium klasės maistus, tokius kaip „Sanabelle“, „Virbac“. Tuo pačiu jos yra pamišusios dėl mėsos. Nerasit ko gero nei vienos Abisinijos katės, kuri ne rėktų kaip išprotėjusi užuodusį žalią mėsą. Todėl kasdien prie sauso maisto lepiname ir žalia mėsyte. Jos nereikalauja ypatingų ir brangių mėsų, mes duodame dažniausiai broilerių širdeles, skrandukus, kelis kartus į mėnesį atmuštus vištų kakliukus (kuriuos kramtant labai gerai išsivalo terpe prie galinių kramtomų dantų – nes ši veislė yra linkusi į stomatitą), retkarčiais palepiname kalakutiena. Tačiau jokiu atveju negalima duoti riebios mėsos (kiauliena) ir daržovių – daugumai Abisinijos kačių patinka pakramtyti tai kukurūzus, tai žirnius ar burokus. Bet jos šių produktų nevirškina, todėl neužkimškite katei virškinimo trakto tokiais dalykais.

9.Kokia veisle taip pat žavitės? O gal norėtumėte auginti ir šunį?

Iš kitų veislių mums patinka Orientalai. Bet patys jų nelaikytume dėl jų neįprasto kniaukimo žemu balsu. Iš šunų patinka Rodezijos ridžbekai, iš dalies dėl jų prigimties (jie irgi yra kilę iš Afrikos, netoli Egipto), bei jų kailiuko, kuris praktiškai yra tos pačios spalvos kaip ir laukinės Abisinijos katės. Tačiau, tokiam šuniui reikia daug erdvės.

10.Ką patartumėte ir palinkėtumėte prieš įsigyjant abisiniuką?

Patarčiau susipažinti su veislynais, geriausia apsilankyti juose. Pakalbėti gyvai, kaip jie augina savo kates. Nes daugelis žmonių susidaro klaidingas išvadas apie šią veislę prisiskaitęs informacijos internete, o ne iš pirmų lūpų. Pavyzdžiui, yra faktas, kad Abisinijos katės mažiau sukelia alergiją, jai linkusiems žmonėms, o iškastruoti beveik visai nesukelia. Tačiau, yra mitas, kad jos nesišeria. Anot mano straipsnio mūsų tinklapyje, kur aš plačiau apžvelgiu šią temą, būtina suvokti, kad jei katė turi kailį – jis būtinai šersis. Nes tai yra savaiminis ląstelių atsinaujinimo procesas. Tiesiog šios veislės katės šeriasi šiek tiek mažiau negu kitų veislių katės. Bet yra daug priemonių tą reguliuoti (specialios šūkos, maisto papildai ir pan.) Taip pat, pasiryžus įsigyti Abisinijos katę, reikia suvokti, kad tai ne šiaip egzotiško laukinio grožio katė, kuri gulės jums ant pagalvių, bet visavertis draugas kuris lakstys paskui Jus, kaip uodega, kur Jūs beeitumėt. Mus lydi į vonią, padeda plauti indus, skusti bulves, siurbti kambarius (dauguma šių kačių paprasčiausiai nebijo vandens ir siurbimo), laistyti gėles ir dar daug kitų dalykų. Reikia atsižvelgti į jų temperamentą. Daugiausiai šios katės tinka ekstravertams, t.y. žmonėms, kurie mėgsta patys komunikuoti, judėti, susitikti su draugais, kuriems nepatinka vienatvė. Šios katės tiesiog neperneša vienatvės. Jei Jūsų visą dieną nebus namie, katė neturint kitų kačių ar šunų namie, gali pradėti depresuoti, negaluoti, užsiskleisti savyje. Patyrėme tai savo kailiu. Jau po 4 mėn. kai mūsų pirmoji Abisinijos katytė apsigyveno su mumis parsinešėme jai dar vieną katytę į drauges. Taip pat reikės priprasti nepalikinėti atidarų langų, orlaidžių, durų ir t.t. vienam kambaryje su kate. Nes yra žinoma daugiausiai šios veislės tragiškų žūčių būtent per šeimininkų neapsižiūrėjimą, neįvertinus begalinio šių kačių smalsumo. Jų smalsumas daug didesnis, nei baimė kažkam, tokios katės lauke bėga prie važiuojančių mašinų ir svetimų žmonių, o ne nuo jų.

Klausimus pateikė - Ieva Adukevičiūtė
Į klausimus atsakinėjo - Natalija Belova
http://www.abyssinian.eu/

(blog'o reitingas +3)

Skaitykite komentarus 7
Kiti šio vartotojo blogai:

dikis123, 2012-02-02 18:15:48
Kažkoks naujas LGAC klubo veislynas "Wild Ben Elite" neva parduoda Abisinijos kačiukus tačiau nuotraukos internete vogtos, į prašymus išimti svetimų veislynų nuotraukas jie nereaguoja. Kačiukus per skelbimą parduoda 1,5 mėn. amžiaus...
dikis123, 2011-04-19 16:20:30
Stengemės niekuom neišsiskirti iš paprastų laukinių, benamių kačių, bet sekėsi lygiai taip pat kaip atrodyti panašiam į namą. Dauguma kčių buvo labai nedraugiškos ir mus vadindavo pasipūtusiais. Viena mišrūnė drįso mus išvadinti visokiausiais...
dikis123, 2011-04-19 16:17:51
Ir vėl eilinį kartą bandžiau pabėgti iš namų. Namų, kuriuos vadinti negalima namais. Namų, kuriuos galiu praminti kalejimu arba tiesiog gyvūnų fabriku. Pajutau rankas liečiančias mano papilvę ir gailiai sumurkiau. Tada netikėtai iškilau į viršų...
dikis123, 2011-04-16 20:59:11
1. Kuom Jus sužavėjo britų trumpaplaukės, kad ryžotes veisti šias gražuoles? Kodėl būtent Chinchilla? Sunku trumpai atsakyti kuo sužavėjo britų trumpaplaukių veislė ir būtent ši spalva. Kai pamačiau sidabrinio marginimo britų trumpaplaukius...
reklama