Kačių ruja 3

2013 kovo 18d.

Katės rujoja sezoniškai, nuo kovo iki rugsėjo mėnesio. Ruja prasideda dėl pakitusios aplinkos temperatūros bei dienos ilgumo. Kad ruja prasidėtų, būtina, kad 12 valandų per dieną būtų šviesu, tik tuomet aktyvuojama hormonų sistema ir prasideda ruja. Įdomu tai, kad pietų pusrutulyje ruja katėms trunka nuo spalio iki kovo.

 

Kačių lytinis ciklas:

  • - Priešrujis. Trunka porą dienų. Katė tampa nerami, rodo daugiau dėmesio šeimininkams. Gali žymėti teritoriją namuose (tokiu atveju gali praversti priemonės kvapams naikinti). Tačiau dažniausiai šis periodas yra nepastebimas. Jeigu nenorite, kad katė susilauktų kačiukų, stebėkite ją, ir jau nuo priešrujo neišleiskite iš namų.

  • - Tikroji ruja. Išoriniai fiziniai požymiai nėra tokie ryškūs, kaip kalių tikrosios rujos metu. Tačiau ryškiai pakinta katės elgsena. Katė garsiai ir intensyviai kniaukia, voliojasi ant grindų, glaustosi prie šeimininko kojų, sumažėja jos apetitas. Norint sužinoti, ar katė prisileis patiną poravimuisi, reikia paglostyti nugarą ties uodegos pagrindu. Jei glostant katė kelia nugarą, ji pasiruošusi poravimuisi. Tikroji ruja trunka 3-14 dienų, vidutiniškai - savaitę.

  • - Tarprujis. Trunka kelias savaites. Katė agresyviai neprisileidžia patinų. Tarprujo požymiai priklauso nuo tikrosios rujos pasekmių.

  •              - Jei katė nesuporuota, po tarprujo vėl prasideda priešrujis ir tikroji ruja.

  •              - Jeigu vyko poravimasis, bet katė neapvaisinta, gali prasidėti tariamas nėštumas, kuris trunka 36 dienas. Katė „įsivaikina“ žaislus, ruošia guolį, tampa nerami, gali padidėti pieno liaukos.

  •              - Jei katė suporuojama, nėštumas trunka 60-64 dienas.

  • - Porujis. Neaktyvumo (fizinio ir hormoninio) fazė. Trunka 2-3 mėnesius. Šiauriniame pusrutulyje tai yra 90-ties dienų laikotarpis nuo lapkričio iki sausio.

 

Nuo pavasario iki rudens ruja gali pasikartoti keletą kartų. Tačiau ne visuomet pasireiškia tikrosios rujos požymiai. Taip pat kiekvienai katei būdingas individualus ritmas. Pirmoji ruja katei prasideda maždaug nuo 6 mėnesių amžiaus. Tačiau Siamo katėms ruja dažnai prasideda anksčiau, o ilgaplaukėms, kaip Persų veislės, pirmoji ruja prasideda vėliau. Persų veislės katėms ruja gali prasidėti ir 10 mėnesių amžiaus.

Pirmos rujos metu katė jau gali susilaukti kačiukų, tačiau tai jokiu būdu nerekomenduojama. Katė nėra subrendusi nei fiziškai, nei psichologiškai, todėl galimos komplikacijos ir katei, ir jaunikliams.

Sterilizuoti kates patariama iki pirmos rujos. Atlikus operaciją iki pirmo lytinio ciklo, maksimaliai sumažinama tikimybė susirgti reprodukcinėmis ligomis.

Kačių ovuliacija yra indukuota. Tai reiškia, kad kiaušialąstė išeina iš kiaušidės tik po lytinio akto. Todėl skirtingai nei kalėms, negalima nustatyti katės ovuliacijos laiko, atliekant kraujo tyrimą. Kadangi kiekvienas poravimasis sukelia ovuliaciją, vienos vados kačiukai gali būti nuo skirtingų patinų.

Prieš įsigyjant katę, svarbu atsakingai apgalvoti katės priežiūrą rujos metu. Jei katė daug laiko praleidžia lauke, norint išvengti nepageidaujamo nėštumo, rekomenduojama ją sterilizuoti.

 

Parengė Greta Varanavičiūtė

(straipsnio reitingas +15)

Skaitykite komentarus 3


reklama