Keista katinų elgsena: teritorijos žymėjimas

2014 rugpjūčio 14d.
Užėjus į namą, kur gyventojai laiko kačių, kartais net kvapą užgniaužia nuo aitraus kačių šlapimo dvoko. Kas tai? Žmonių nevalyvumas? Prisiveisė benamių kačių? Ne, tai tik paliktos  „vizitinės“kačių kortelės...

Kodėl katinas taip elgiasi?

Turbūt esate matę: katinas pakelia uodegą ir gana aukštai, nosies aukštyje, nusičiurškia ant daiktų, sienų ar augalų. Iš šalies atrodo, jog katinas šlapinasi. Tačiau tai nėra paprastas šlapinimasis, juk katės ir katinai šlapindamiesi pritupia.

Toks elgesys – teritorijos žymėjimas. Palikdami savo kvapą katinai (taip pat ir katės) nubrėžia tam tikras ribas: medžioklės plotus, „kontroliuojamas“ vietas,  gyvenamąją teritoriją.

Kaimo gyventojams toks gyvūnų elgesys nei nuostolių, nei nemalonumų nepridaro, nes katinai savo „vizitines“ palieka lauke. Užtat butuose paliktas katinų dvokas ilgai neišgaruoja...

Katės taip elgtis gali pradėti namie atsiradus naujai katei arba kitam gyvūnui. Jeigu laikoma daugiau gyvūnų, kiekviena katė stengsis iš naujo pažymėti savo valdas.

Be abejo, savo valdas dažniau žymi katinai – tokį elgesį skatina vyriškasis lytinių liaukų hormonas testosteronas, stimuliuojantis lytinių organų funkcijas. Jeigu toje vietoje gyvena daug kačių, palikta „vizitinė“ naujokui katinui ne tik suteikia naudingos informacijos, bet ir padeda pritapti aplinkoje, sumažina pavojų būti užpultam.

Kaip elgtis šeimininkams?

Katinui sulaukus brandos, neplanuojant jo veisti, patartina kuo anksčiau kastruoti arba sterilizuoti gyvūną. Paprastai katinas pradeda žymėti savo valdas sulaukęs 8-10 mėnesių. Jeigu delsite, nepageidaujamas elgesys taps kasdieniu įpročiu, išgyvendinti šią ydą nei gerumu, nei piktumu nepavyks. Bausmės ir nuolatinis katino persekiojimas čia tikrai nepadės.

Pasitaiko, kad po operacijos katinai vis tiek žymi teritoriją. Taip gali būti dėl užsilikusių kiaušinėlių dalelyčių, tebegaminančių testosteroną (prireiks operuoti dar kartą).

Šeimininkas turėtų pasirūpinti ne tik katino arba katės sterilizavimu/kastravimu, bet taip pat stebėti emocinę gyvūno savijautą. Ar jo negąsdina aplinka, kiti gyvūnai? Katėms labai svarbu žmonių ir  aplinkos pastovumas – nereikėtų kaitalioti įprasto kraiko, dubenėlių, guolio ir pan., o jeigu jie keičiami naujais, būtina elgtis atsargiai, neskubinti gyvūno.
Net kaimynystėje remontuojamas butas, nauji baldai, šurmulys laiptinėje, netoliese rujojanti katė gali suerzinti katiną ir šis pradės žymėti durų staktas ar užuolaidas.

Taip pat būtina švariai išvalyti tą vietą, kur katinas nusičiurškė. Galima naudotis atskiestu, nestipraus kvapo ekologišku valikliu, valyti atskiestu actu arba spiritu, tačiau geriausia zoologijos prekių parduotuvėje įsigyti specialaus purškalo dėmėms ir kvapams valyti.

Zoopsichologai šį keistą kačių elgesį laiko normaliu, juk pagal išmatų bei kitų išskyrų kvapą gyvūnai sužino, kokios lyties, amžiaus, dydžio ir išvaizdos yra žymę palikęs gyvūnas. Tai žinoti gyvūnams yra labai svarbu.


Nuotr. iš Pinterest.com
Patiko straipsnis? Tuomet įvertink jį ar pakomentuok!

(straipsnio reitingas +9)
reklama