Katė ir vanduo

2015 birželio 10d.
Apie kates ir vandenį prikurta visokių istorijų. Tačiau išties nemažai kačių yra labai įnoringos vandeniui – laka tik tekantį iš čiaupo, ignoruoja įpiltą į dubenėlį, pageidauja šaltinio vandens...

Kodėl katei reikia vandens?

Katė, palyginti su žmogumi, suvartoja daug mažiau skysčių. Ir nors kačių protėviai kilę iš dykumų, kur vanduo buvo retenybė, vis dėlto vanduo katėms yra būtinas! Ypač vasarą, užėjus karščiams. Ir ypač toms katytėms, kurios ėda sausą maistą.

Kadangi brinkdamos sauso ėdalo granulės rezorbuoja gyvūnėlio organizmo skysčius, skysčių resursai organizme išsenka ir vanduo tampa gyvybiškai svarbus.

Gerokai daugiau vandens laka besilaukiančios arba kačiukus žindančios katės. Troškulys gali padidėti ir tuomet, kai katė jaučia įtampą, dėl ko nors jaudinasi.
Gyvūnėlis gali nustoti lakti ir tada, kai pažeista jo burnos gleivinė, atsivėrė žaizdelės.

Lakdama vandenį katė liežuviu vos  paliečia jo paviršių – liežuvis tuo metu panašus į J raidę. Skystis inertiškai prilimpa prie J „raidės“ ir patenka į gyvūnėlio burną.

Kiek ir kokio vandens turi lakti katė?

Katė, skirtingai nei kiti gyvūnai, su prakaitu, lekuodama ir kvėpuodama, praranda labai mažai vandens, be to, katės šlapimo koncentracija yra kur kas didesnė nei kitų gyvūnų.

Per dieną vidutiniško dydžio katė, sverianti 4-5 kilogramus, turėtų išlakti 1-1,5 stiklinės vandens.

Manoma, kad katė gali ištverti 8-10 dienų be vandens, tačiau tokių eksperimentų su savo augintine nedarykite. Jeigu katė negaus pakankamai skysčių, jos organizmas dehidratuos, o tokia būsena labai pavojinga gyvūno sveikatai.

Atminkite, kad dauguma kačių netoleruoja pieno ir šis produktas negali atstoti vandens.

Jei pastebėsite, kad katės troškulys gerokai didesnis nei įprasta, tai gali būti rimtos ligos padariniai (polidipsija) – cukrinis diabetas, kepenų arba inkstų funkcijos sutrikimas, kiti negalavimai.

Per didelis vandens kiekis gali išpūsti katės skranduką, sutrikdyti elektrolitų balansą (praranda apetitą, vemia, tampa mieguista, pakinta raumenų tonusas).

Dauguma kačių mėgsta lakti vandenį tiesiai iš čiaupo, nes jis visada gaivus ir šviežias. Jeigu katė įpratusi lakti iš dubenėlio, karštuoju metų laiku keiskite vandenį keletą kartų per dieną, kuo švariau išskalaukite dubenėlį.

Nupirkite katei nerūdijančio plieno arba sunkesnį keraminį dubenėlį – vanduo ne taip greit prarūgs, lakdamas gyvūnas jo neištaškys.

Palikdami katę ilgesniam laikui vieną įtaisykite automatinę vandens girdyklą, tačiau prie naujojo daikto gyvūnėlį pratinkite iš anksto.



Patiko straipsnis? Tuomet įvertink jį ar pakomentuok!
(straipsnio reitingas +15)
reklama