Aristokratiškoji Rusų melsvoji katė

2013 rugpjūčio 12d.
Interviu su Rusų melsvųjų veislės kačių veislyno “Žydroji fėja” savininke Eleonora Kasparavičiene.

1. Kodėl būtent pasirinkote veisti rusų melsvąsias kates?

Visada žavėjausi elegantiškomis, grakščiomis ir aristokratiškos išvaizdos katėmis. Norėjau, kad namuose mane džiugintų judrus, žaismingas ir draugiškai nusiteikęs kačiukas. Tuo metu dvejojau ką pasirinkti : siamuką ar rusiuką...

Apsilankius Joanos Šimkuvienės Rusų melsvųjų kačių veislyne Jovilga.lt supratau, jog čia tos veislės gyvūnas, kurio noriu. Mane sužavėjo jų melsvo kailio ir žalių, smaragdinių akių derinys. Jų charakterio bruožai ir temperamentas tiesiog pakerėjo. Nusprendžiau, kad Aktia bus mūsų augintinė.

Kai katytė paaugo, Joana pasiūlė mums sudalyvauti parodoje ir sužinoti teisėjų nuomonę apie mano žaliaakę. Išties, niekada net negalvojau užsiimt veisimu. Žinoma, po parodos, kuomet Aktia buvo puikiai įvertinta, man atsirado noras ir toliau dalyvauti parodose, bendrauti su kitais veisėjais ir galbūt įsigyti dar ne vieną šios veislės atstovą, įkurti veislyną.

Kiek vėliau į mano namus atvyko ir Aktios mamytė Tessa. Kadangi pas mus apsigyveno dvi katytės, reikėjo joms rasti ir patinėlį.

Po ilgų ieškojimų interneto platybėse, aptikau Latvijos veislyną Sapphire Twilight. Kaip tik tuo metu veislyne buvo naujų kačiukų vada. Pamačius mažųjų nuotraukas, iškart susižavėjau ir supratau, kad namuose norėčiau matyti katinėlį būtent iš šio veislyno. Nuvykus apžiūrėti kačiukų, mane pasitiko nuostabus, meilus, smalsus ir draugiškai nusiteikęs patinėlis Foma. Apžiūrėjau ir jo broliuką, tačiau nutariau, kad Foma yra perspektyvesnis ir būtent tas, kuris vertas būti veislyno patinu.

Labai džiaugiuosi, kad į mano namus atvyko būtent šis katinėlis, nes jis užaugo labai nuostabiu, vyrišku ir raumeningu patinu. Jo ispaniškas kraujas "sako" - tikras mačo!
Netrukus veislyne gimė pirmoji kačiukų vada... Vėliau antra, trečia...
Tai mūsų veislyno istorija, mūsų pradžia.

2. Kokia Jūsų katė turi daugiausiai apdovanojimų?


Kadangi katės tampa mamomis, praeina ilgas laiko tarpas nuo nėštumo iki tol, kol kačiukai suranda naujus namučius. Po kačiukų vados reikalingas laiko tarpas, kol mama atgauna savo formas. Katytės negali šiuo periodu dalyvauti parodose. Su patinėliais paprasčiau, jie visada pasiruošę ir gali dalyvauti parodose. Todėl daugiausiai apdovanojimų veislyne turi mūsų gražuolis Foma. Jau nuo keturių mėnesių amžiaus jis aktyviai dalyvavo parodose. Šiai dienai Foma turi Didžiojo Tarptautinio Čempiono (GICH ) titulą ir buvo „ Geriausia 2009 m. Lietuvos Katė“. Kadangi parodose dalyvauja ir daugiau šios veislės atstovų, visada galima konkurencija ir įvertinimą titului gauna tik vienas katinas, kuris teisėjui atrodo geriausias, labiausiai atitinkantis veislės standartus. GICH titulas patvirtinamas gavus tris CAGCIB nuo trijų skirtingų teisėjų dviejose skirtingose valstybėse, tačiau iki šio titulo dar ne trumpas kelias, nusipelnius kitų, žemesnės grandies Čempiono (CH) ir Tarptautinio Čempiono ( ICH ) titulų.

3. Kaip išrinkote pavadinimą savo kačių veislynui?

Na, išties labai nelengva sugalvoti pavadinimą. Norisi, jog jis atspindėtų veislę ir kad būtų patvirtintas WCF sistemoje Vokietijoje, kuriai priklauso LGAC klubas. Mes esam LGAC klubo nariai. Atrodytų, kad sugalvojai tinkamą pavadinimą, o štai, pasirodo, kad tokiu pavadinimu veislynas jau yra. Ilgai svarsčius, nusprendžiau, kad vis tik reik apsistot ties lietuvišku variantu. Tai mažiausia tikimybė, jog tokiu pavadinimu jau bus registruotas veislynas.
Kaip žinia, veisiu Rusų melsvąsias kates, nutariau, - būsiu lyg fėja, išpildanti svajonę žmogui, kuris nori savo namuose matyti šios veislės atstovą. Kadangi rusiukai turi melsvo atspalvio kailį, tapau žydroji fėja.

4. Kuo šeriate savo kates? Ką pasiūlysit kačių augintojams?

Aš esu už kokybišką, Super Premium klasės kačių maistą! Savo augintinius būtent tokiu ir šeriu. Taip pat kokybiškais konservais, retkarčiais pavaišinu žalia jautiena, kalakutiena ar vištiena, taip pat putpelių kiaušiniais.

Dažnai parduotuvėse matau, kaip žmonės savo augintiniams perka ekonominės klasės maistą. Labai liūdina požiūris į mitybą ir šiuo atveju gyvūnų skirstymas į kilmingus ir nekilmingus. Juk visų kačių skrandžiai vienodi. Jei atidžiau išstudijuotume maisto sudėtį, pamatytume, kad ekonominės klasės maiste tik 4 % mėsos, o visa kita daržovės ir įvairūs priedai. Katės mėsėdės ir tokio maisto pavalgiusios jos ne tik nesijaučia sočios, bet ir negauna jokių maistingų medžiagų.

Katėms yra būtini riebalai ir baltymai, angliavandenių poreikis yra nereikšmingas. Angliavandeniai palieka krakmolingas apnašas, ko pasekoje didelė rizika išsivysti akmenligei. Sudėtyje esančios daržovės visiškai nereikalingos, nes katė gali daržoves pasisavinti tik tuo atveju, jei gamtoje pagaus grobį, kuris pasimaitinęs grūdinėm kultūrom. Katės organizmui labai svarbus vanduo. Katės, valgydamos sausą maistą nepakankamai išgeria vandens. Siūlau pateikti ne tik sausą maistą, bet ir kokybiškus konservus, juose baltymų daugiau nei sausam pašare. Vasarą katė praranda daug daugiau vandens, nes ji drėkina savo kailį. Jei suaugusi katė ės tik konservus, tai ji gaus 98 % drėgmės, vandens gers kur kas mažiau, bet jeigu ės tik sausą pašarą tai katės vandens paros norma turėtų būti maždaug 200 ml.

Jei eksperimentuotume, maitindami ekonominės ir Super Premium klasės maistu, galėtume padaryti išvadas. Kačių šeimininkai įsitikintų, kad tas pigusis maistas nėra jau toks pigus, nes katės suėda jo žymiai daugiau, nei kokybiškojo.

5. Kokia veisle dar žavitės?

Kaip minėjau, mane žavi elegantiškos, grakščios ir aristokratiškos išvaizdos katės. Taip apibūdint galima ir Orientalų, Siamo bei Balio veislės atstovus.

Nežiūrint to, kad Rusų melsvosios katės savito tipo, gracingos, elegantiškos, puikios medžiotojos ir gana paplitusios, jos pamažu ėmė nykti. Jeigu veisėjų grupė iš Anglijos nebūtų pratęsusi jų populiacijos, ko gero, ši veislė būtų išnykusi visai. Todėl kurį laiką , kad išsaugot veislę, veisime buvo naudojami ir Siamo veislės atstovai.

Todėl, manau, nekyla klausimų, kodėl aš dvejojau pasirinkime tarp Rusų melsvųjų ir Rytietiškų kačių.

6. Ar turite šunį? Jei ne, kodėl pasirinkote ne šunį, o visgi katę?

Myliu visus gyvūnus, tačiau katės mane žavi labiau. Savo namuose šuns neauginame. Nuo mažens mane supo katės, todėl net nekilo klausimų ir abejonių, ką pasirinkt.

7. Kokių išdaigų yra prikrėtę Jūsų katės?

Visi maži kačiukai prikrečia išdaigų, ne išimtis ir manieji. Mėgėjai įkišt galvą į akvariumą, atsigerti iš jo vandens. Kartais randu sudraskytą tualetinį popierių. Viena iš mūsų veislyno kačių dažnai „pavagia“ teptukus, kai dukra piešia piešinius dailės pamokai. Teko ir prausti, nes buvo nuspalvinus snukutį.

8. Kaip kyla mintys kačiukų vardams?

Vardus kačiukams renku labai atsakingai. Visada norisi, kad jie ne tik gražiai skambėtų, bet ir turėtų prasmę, bei tiktų kačiukui pagal išvaizdą ir charakterį. Noriu paminėti, kad veislynuose vardai parenkami pagal vados eiliškumą. Pirma veislyno vada yra A, todėl visų pirmosios vados kačiukų vardai ir prasideda raide A. Sekanti B vada, tuomet visi vardai iš B ir t. t

9. Ką patartumėte ir palinkėtumėte prieš įsigyjant Rusų Melsvąją?

Veislyno pasirinkimas yra labai reikšmingas sprendimas. Veisėjas bus tas žmogus, kuris jus konsultuos visais rūpimais klausimais. Prieš perkant bet kurios veislės kačiuką, visada reiktų pasidomėti apie veislyną, iš kurio ketinate įsigyt mažylį. Taip pat, kuriam klubui jis priklauso. Lietuvoje registruoti šie klubai: LGAC, Top Miau, Bubastė.

Taip pat labai svarbu pasidomėti apie šios veislės charakterio bruožus, temperamentą ir priežiūros bei mitybos ypatumus. Rusų melsvieji labai aktyvūs, žaismingi ir šoklūs. Reikėtų žinoti, kad tai ne tos veislės atstovas, kuris per dienas gulės ant sofos.

Nepatarčiau pirkti kačiuko, jaunesnio nei 3 mėn. amžiaus. Mažyliai su mama privalo būti iki 3 mėn., nes ji ne tik juos maitina, bet auklėja bei moko higienos.

Nedovanokite kačiuko nepasitarę su tuo žmogumi, kuriam ketinate įteikti tokią dovanėlę!!! Kačiuko pirkimas turi būti apgalvotas ir atsakingas sprendimas. Gali nutikti taip, kad tas žmogus, kuriam dovanojat visai neapsidžiaugs tokiu siurprizu arba neturės galimybės jo išlaikyti.

Parengė Dalia Dalgiadaitė
Nuotr. veislyno “Žydroji fėja”

Patiko straipsnis - tuomet įvertink jį ar pakomentuok!
(straipsnio reitingas +13)

reklama