Kodėl yra sunku išrinkti maistą katei?

2013 balandžio 22d.

Katės turi daug aštresnius pojūčius nei mes. Jos geriau uodžia, girdi ir mato. Atrodytų, kad katės taip pat turėtų geriau jausti ir skonį. Tačiau žmogus ant liežuvio turi 9000 skonio receptorių, šunys - 1700, o katės - tik 470. Ar tai reiškia, kad katės prastai jaučia maisto skonį? Ir taip, ir ne.

 

Kvapas ir skonis

Suvokiant skonį dalyvauja ne tik skonio receptoriai. Labai svarbus yra kvapo pojūtis. Iš visų jutimų, uoslė kačiukams atsiranda pirmoji. Pagal kvapą jaunikliai suranda katę, kol akys dar nebūna atsimerkusios. Katės geba užuosti daug daugiau kvapų nei mes, jų uoslė 14 kartų geresnė. Tai reiškia, kad katės gali užuosti kvapus, apie kuriuos mes net nenutuokiame. Jų nosyje taip pat yra daug nervų galūnėlių, tai reiškia, kad jos labai jautrios net mažiems kvapniųjų dalelių kiekiams. Uoslė katėms svarbi ieškantis maisto ir analizuojant teritoriją. Dėl aštrios uoslės katėms sudėtinga į maistą ar į vandenį įdėti vaistus. Dėl stipraus kvapo katės nesinaudoja nešvaria kraiko dėžute.

Taip pat katės gomuryje turi Jakobsono organą, kuris padeda diferencijuoti įvairius kvapus. Šį papildomą uoslės organą turi ir šunys, arkliai, galvijai, ropliai, pelės. Per Jakobsono organą kvapai patenka iš burnos į nosį, taip katės kvapų pagalba suvokia skonį. Skonis ir kvapas net analizuojamas toje pačioje kačių smegenų dalyje. Katės uostydamos dažnai praveria burną ir pakelia viršutinę lūpą. Šią išraišką stebėti įdomu, nes tai turbūt vienintelė galima jų snukučio mimika.

Katės turi tokius pat skonio svogūnėlius kaip ir žmogus, tik svogūnėliai atsakingi saldumo pajautimą nėra aktyvūs. Taip yra todėl, kad katės yra mėsėdės, visapusiškai dietai joms nereikia vartoti angliavandenių, kurie skyla į cukrų, nereikia ir saldumo pajautimo. Ir jeigu katė su malonumu laižo pudingą, grietinėlę, ledus, taip yra ne todėl, kad joms reikia saldumo, bet todėl, kad katės puikiai atskiria, kuriuose produktuose yra augalinių ar gyvulinių riebalų. Kartumo ir rūgštumo svogūnėliai yra svarbūs, nes šie skoniai perspėja apie maisto sugedimą, produkto nuodingumą. Dėl kačių antipatijos kartumui, priemonės, apsaugančios nuo žaizdų laižymo, yra kartaus skonio.

Katėms labai svarbi yra maisto konsistencija.kačių maisto, jos pirmiausiai išrenka stambius gabalėlius, trupinių dažniausiai neėda. Konservuotą maistą dėl minkštesnės konsistencijos mėgsta labiau nei sausą. O apetitiškiausias yra kambario temperatūros maistas katėms.

Išsiaiškinus visus faktorius, kurie lemia skonio suvokimą, darosi aišku, kodėl taip sudėtinga yra išrinkti tinkamiausią maistą katei. Tačiau katės skonis negali būti vienintelis faktorius renkantis maistą, kačių maistas turi būti ne tik skanus augintinei, bet ir tinkamai subalansuotas.

Parengė Greta Varanavičiūtė

(straipsnio reitingas +7)
reklama