2011 lapkričio 21d.
Kačių
kraikas - tai medžiaga, naudojama kačių tualeto dėžutėse, kuri sugeria kačių šlapimą ir drėgmę iš išmatų. Kokį kraiką išsirinkti ir kaip teisingai jį naudoti?
Anksčiau kačių tualetams buvo naudojamas smėlis, tačiau šiandien siūloma kur kas daugiau veiksmingesnių priemonių.
Pasiūloje galite rasti keletą skirtingų kačių
kraiko rūšių. Populiariausios yra šios:
1.
Tradicinis molinis, smėlinis kraikas. Populiariausia priemonė anksčiau, tačiau dažnai naudojama ir dabar. Šis kraikas labai gerai sugeria drėgmę ir padeda apsisaugoti nuo katės šlapimo kvapų. Dažnai į kraiką dedama papildomų priemonių stipresnio kvapo neutralizavimui. Pagrindinis šio kraiko minusas yra tas, kad jį reikia itin dažnai keisti.
2.
Sušokantis kačių kraikas. Kraikas yra bentonitinis, jo savybė ta, kad bentonitas sušlapęs sušoka į gumuliukus ir katės savininkui nereikia keisti viso kraiko, tik išimti išmatas ir sušokusius nuo šlapimo gabaliukus. Kraiką užtenka tik papildyti, o visą tenka pakeisti kur kas rečiau nei tradicinį.
3.
Kristalinis / silkoninis kačių kraikas. Silikoninis kraikas ypač gerai sugeria drėgmę ir neutralizuoja kvapus. Jei yra pastoviai sumaišomas, šį kraiką galima keisti tik kartą per mėnesį. Silikoninio kraiko trūkumas tas, kad dažnai sunku pamatyti, kada kraiką jau laikas keisti, o kai kraikas praranda savybes, kraiko dėžutės pačioje gali susikaupti šlapimo balutė. Kai kurios katės nemėgsta silikoninio kraiko, nes joms nepatinka specifinės granulės. Kai kurie kačių augintiniai bijo, kad katei gali būti ne į sveikatą nulaižyti nuo letenėlių prilipusias kraiko granules.
4.
Augalinis kačių kraikas. Šio biloginio kraiko privalumas – jo ekologiškumas ir lengvas valymas. Augalinis kraikas nekenksmingas katės sveikatai, be to nekelia dulkių, kas svarbu katėms, turinčioms problemų su astma. Šio tipo kraikas gali būti pakamintas iš kviečių, riešutų kevalų, pjuvenų, kukurūzų burbuolių. Pagrindinis biologonio kraiko trūkumas – didesnė kaina.
Populiariausias yra sušokantis kačių kraikas, kuriam pozicijas užleido tradicinis pasirinkimas. Sušokantis mažiau išsibarsto, o pagrindinis privalumas - retesnis jo keitimas.
Jei jus labiausiai jaudina tvarka ir esate jautrūs katės šlapimo kvapui, geriausias pasirinkimas – silikoninis kačių kraikas. Silikoninis kraikas mažiau išsibarsto aplink dėžutę, geriausiai ši visų sugeria drėgmę ir blokuoja kvapus, be to keisti reikia tik kas 30 dienų. Pagrindinis trūkumas – didesnė kaina ir didesnė rizika sveikatai. Taip pat, jei Jūsų katė išranki, jei gali nepatikti šio kraiko tekstūra.
Draugiškas aplinkai, eklogiškas biologinis kraikas turėtų būti tinkamiausias pasirinkimas Jums, jei rūpinatės gamta. Šis kraikas visiškai nekenksmingas, todėl galėsite nsijaudinti, jei katė, pasinaudojusi tualetu, nusilaižys jį nuo letenėlių.
Jei nesate tikri, koks kačių kraikas tinkamiausias Jums, geriausias sprendimas būtų pabandyti visas rūšis ir pažiūrėti, kaip katė reaguos į kiekvieną iš jų. Bet kokiu atveju, Jūsų katės komfortas svarbiau nei kiek dažnesnė jos tualeto priežiūra.
Kraiko kiekis katės tualete priklauso nuo kraiko rūšies. Tradicinis kraikas turėtų dengti 5-7 cm tualeto, sušokantis kraikas 7-9 cm, o silikoninis tik 3 cm.
Katės negali pakęsti prasto tualeto kvapo. Labai svarbu pakeisti kraiką, kai tik užuodžiate katės šlapimo kvapą. Taip pat turėtumėte reguliariai plauti ir dezinfekuoti katės tualetą. Plaukite švelniu valikliu ir šiltu vandeniu.
Kačių kraikas keičiamas taip pat priklausomai nuo kraiko rūšies:
- Jei naudojate tradicinį kraiką, visą kraiką teks keisti kasdien. Katės tualetą išplaukite kiekvieną kartą keičiant kraiką.
- Kai naudojamas sušokantis kačių kraikas, kasdien reikia išimti tik sušokusius gumuliukus ir išmatas, o kraiką papildyti tokiu kiekiu, koks buvo pašalintas. Prireikus pakeiskite visą kraiką, o tualetą išplaukite kaskart keičiant visą kraiką.
- Kai naudojamas silikoninis kraikas, reikia pašalinti tik išmatas ir kasdien gerai išmaišyti kraiką. Gerai išmaišius, išgaruoja drėgmė ir kraiką galima naudoti ilgesnį laiką. Išplaukite katės tualetą kaskart, kai pakeičiate visą kraiką nauju.
Panaudotą kraiką
kruopščiai supakuokite į du šiukšlių maišelius ir
išmeskite į šiukšlių konteinerį. Tik biologinis kraikas gali būti nuleidžiamas į klozetą. Niekuomet nenuleiskite klozete kitų tipų kraiko, nes tai žalinga aplinkai ir gali užkimšti kanalizaciją.
Visada
kruopščiai nusiplaukite rankas po katės tualeto tvarkymo, nes kartais katės šlapime ir išmatose gali būti parazitų. Parazitai gali sukelti taksoplazmozę, kuriai ypatingai jautrios yra besilaukiančios moterys ir žmonės su nusilpusiu imunitetu.
Dulkantis kačių kraikas gali būti žalingas katėms, turinčioms problemų su astma. Šioms katėms rekomenduojamas silikoninis kraikas.