Katžolė – linksmybės ar pavojai

2012 liepos 23d.
Katžolė (Nepeta Cataria) – tai žolinis augalas, priklausantis mėtų šeimai, kuris naudotas dar senovės Egipte, o kačių net ir dar seniau. Šis augalas turi akivaizdų efektą daugeliui kačių, vienu metu suteikiantis joms ir stimuliuojantį ir atpalaiduojanį pojūtį. Katžolė – daugiametis augalas, dažnai aptinkamas Europoje ir Azijoje, taip pat ir Šiaurės Amerikoje, paplitęs prieš daugelį metų. Kates patraukianti cheminė medžiaga, vadinama nepetalaktonu, slepiasi augalo lapuose ir stiebuose. Nors katžolė išskiria jai būdingą kvapą visą laiką, tačiau katėms kur kas didesnį poveikį daro sutrinti ar džiovinti ūgliai.

Veiklioji katžolės medžiaga sukelia katėms tokį poveikį, kokį marichuana kai kuriems žmonėms. Katės  leidžiasi į 10 minučių „kelionę“, kurios metu būna tarsi apimtos ekstazės, trinasi ir voliojasi aplink augalą. Visų rūšių katėms šis poveikis toks pats (net ir liūtams), tačiau ne kiekviena katė reaguoja į katžolę. Poveikio buvimas ar nebuvimas yra nulemiamas genetiškai. Į katžolę reaguoja apie 50-60 % kačių. Pirmus du gyvenimo mėnesius kačiukams katžolė paprastai būna atgrasi. Teigiama arba neutrali reakcija išaiškėja maždaug 3 mėn. amžiaus.

Mokslininkai kol kas tiksliai neištyrė kaip ir kodėl cheminiai junginiai katžolėje veikia kates. Jų teigimu, katžolė nesukelia ilgalaikio neigiamo poveikio sveikatai, o po katžolės sukeltos ekstazės, katė tiesiog grįžta į normalią būseną be jokių padarinių. Valerijonas ir kanadietiškas sausmedis taip pat sukelia analogišką poveikį katėms.

Katžolė gali būti naudojama ir palaida – džiovinta, tačiau kačių šeiminkai dažnai džiaugiasi, kad žaislai su katžole padidina katės domėjimąsi stacionariais žaislais, kurie šiaip būtų katės mėgstami neilgą laiką ir gan nuobodūs. Tai taip pat būdas įpratinti katę naudotis draskyklėmis. Žaislai katėms būna su specialiais dėkliukais katžolei, o tai leidžia augalą pašalinti visai arba papildyti šviežia kvapnesne porcija. Žaislai su kažole turėtų būti laikomi hermetiškoje talpoje su žiupsneliu katžolės ir išimami tik dvidešimčiai minučių pažaidimui. Kaip ir bet kuris kitas augalas, katžolė gan greitai netenka savo eterinių aliejų, laikomama atvirai.
(straipsnio reitingas +12)
reklama