Apie antibiotikus 1

2013 kovo 4d.

Antibiotikai - tai medžiagos, naudojamos gydant bakterines ligas. Šiuolaikinėje veterinarinėje ir žmonių medicinoje tai vienas iš dažniausiai išrašomų preparatų. Kadangi antibiotikai išgydo daugelį bakterinių ligų, atrodo, jog šie preparatai gali išgydyti bet kokį negalavimą. Tačiau antibiotikai negydo visų infekcijų, jie neveiksmingi prieš grybelines bei kitas ne bakterines infekcijas. Kiekvienos rūšies antibiotikas efektyviai kovoja tik su tam tikros rūšies bakterijomis. Jie negydo virusinių ligų.


Antibiotikai naikina ir gerąsias bakterijas

Antibiotikai, patekę į organizmą, naikina visas jame esančias bakterijas. Todėl kartu su patogeninėmis bakterijomis žūsta ir žarnyno gerosios bakterijos, kurios sudaro žarnyno mikroflorą. Šios bakterijos dalyvauja energijos gamybos reakcijose, palaiko imunitetą, neleidžia augti patogeniniams mikroorganizmams, sintetina vitaminus. Kai antibiotikai pažeidžia natūralų žarnų apsauginį barjerą, invazinės bakterijos ima daugintis dar sparčiau. Geriausias pavyzdys yra kačių viduriavimas, kuris atsiranda pavartojus tam tikrų antibiotikų. Žarnyne suveši invazinės bakterijos, kurios pašalinamos viduriuojant. Kad būtų atstatyta žarnyno mikroflora, galima naudoti specialius papildus. Juose būna probiotinių kultūrų ir papildomų medžiagų, skatinančių žarnyno gleivinės atsinaujinimą.

Antibiotikai būna dvejopi: bakteriostatiniai – stabdo bakterijų augimą, dauginimąsi, ir bakteriocidiniai – pasižymi bakterijas naikinančiu poveikiu. Kai kurie antibiotikai gali pažeisti jauniklių vystymąsi, todėl šuningoms kalėms antibiotikus galima vartoti tik būtiniausiu atveju.

 

Kodėl antibiotikai gali neveikti?

  • Dėl netinkamos žaizdų priežiūros. Antibiotikai skiriami po operacijų, kad skatintų gijimą, bet žaizdoje esantys pūliai, negyvi audiniai, svetimkūniai stabdo antibiotikų veikimą.

  • Netinkamas antibiotiko parinkimas. Veterinarijos gydytojas, prieš paskirdamas gydymą antibiotikais, turėtų atlikti bakterijų jautrumo tyrimą. Netinkamai parinkti antibiotikai gali padaryti daugiau žalos nei pati infekcija.

Svarbiausia yra paisyti veterinarijos gydytojo nurodymų ir paskirtų antibiotikų dozavimo. Negalima savavališkai padidinti ar sumažinti paskirtų normų. Jeigu antibiotikai vartojami per trumpą laiką, per mažomis dozėmis, arba be rimtos priežasties, katė gali tapti atspari kai kurių antibiotikų veikimui. Jautrumas kai kuriems antibiotikams reiškia, kad kai katė susirgs bakterine infekcija, ją išgydyti bus keliskart sunkiau. Antimikrobinis atsparumas tampa vis didesne ne tik žmonių, bet ir gyvūnų problema. To išvengti galima tinkamai vartojant antibiotikus.

 

Parengė Greta Varanavičiūtė

(straipsnio reitingas +3)

Skaitykite komentarus 1


reklama