Trumpaplaukės, ilgaplaukės ir kitos katės

2015 liepos 10d.
Trumpaplaukės. Ilgaplaukės. Garbanotosios. „Plikosios“. Tai vis apie kates. Tiksliau, apie kačių kailį. O juk kažkada dauguma kačių buvo trumpaplaukės, jų kailio paskirtis tebuvo saugoti nuo šalčio, karščio ar drėgmės.... 

Pirmosios ilgaplaukės katės

Dauguma kačių anksčiau buvo trumpaplaukės, tačiau... Yra duomenų, kad jau XIII amžiuje Ardabilio (Azerbaidžanas) turgavietėse miesto gyventojai rengdavo ilgaplaukių Ankaros kačių konkursus, jie labai brangino puošnaus kailio kates. 
Kad ilgaplaukių kačių būta, primena ir italų keliautojo Pjetro Della Valle 1626 metais iš kelionių po Vidurinę Aziją parsivežtos ilgaplaukės katytės istorija. Galbūt šios katės palikuoniai davė pradžią visai Europos ilgaplaukių kačių dinastijai. 
Vokiečių zoologas ir botanikas Peter Simon Pallas taip pat pateikė staigmeną: Kaspijos jūros teritorijoje jis aptiko dar vieną ilgaplaukių kačių šeimos atstovą – manulą. Manyta, kad manulas yra visų ilgaplaukių kačių protėvis, tačiau ši versija nepasitvirtino.
Žmonės nuo senų laikų žavėjosi ilgaplaukėmis katėmis, jas laikė ne vien dėl grožio, bet ir „terapijos“ sumetimais. 
Labiausiai tikėtina, kad seniausia ilgaplaukių kačių veislė yra persų katės, dauguma ilgaplaukių yra būtent šio tipo katės. 
Nuo kada ilgaplaukės tapo mylimos? Ogi nuo XX amžiaus – tuomet prasidėjo ilgaplaukių kačių bumas. Tai susiję ne tik su ilgaplaukių grožiu, bet ir su ramiu, švelniu šių kačių charakteriu, gebėjimu prisitaikyti prie žmogaus bei aplinkos. 

Trumpaplaukės: britų, Amerikos, Rytų... 

Gamtoje trumpaplaukių kačių yra gerokai daugiau ir tai visiškai suprantama. Trumpo kailio katei lengviau gyventi – lengviau judėti, šokinėti, kailis neįsipainioja tarp šakų. Štai atšiauraus klimato zonoje gyvenusios trumpaplaukės katės turėjo išskirtinai tankų, puikiai saugantį kailį. Dar ir dabar manoma, jog trumpaplaukės katės yra atsparesnės ligoms, jas lengviau veisti. Galbūt taip yra todėl, kad trumpaplaukės genetiškai artimesnės savo laukiniams protėviams. 
Trumpaplaukės, be abejo, tarpusavyje smarkiai skiriasi. Rytų trumpaplaukių kačių kailis yra švelnesnis, kojos ilgesnės, judesiai daug grakštesni nei kitų kačių. Šioms katėms būdinga šuniška elgsena.
Viena seniausių trumpaplaukių kačių – koratas, kildinamas iš Tailando. Pasak tailandiečių, šios veislės katės atneša į namus laimę ir turtus. Širdelės formos korato galva ir tamsiai mėlynas kailis laikomi grožio etalonu.
Nepaprastai gražios Siamo katės, jos vienos socialiausių kačių, mėgsta „kalbėtis“ ir visais klausimais turi savo nuomonę.

Įspūdingos keistenybės

Įspūdingos ir „garbanotosios” katės. Tai Anglijoje, Devonšyro ir Kornvalio grafystėses išveisti garbanotieji reksai. Panašų į avyčių kailį turi Selkirk reksai. Kanados sfinksai – „pliki“, jie labai  gyvybingi, prieraišūs, mėgsta žmonių dėmesį. 
Yra ir pusiau ilgaplaukių kačių – tai Birmos, turkų van, norvegų miškinė, Somalio katės. 
Visais atvejais, kokią katę laikytumėte – ilgaplaukę ar trumpaplaukę – turite parinkti jos kailiui tinkamą šepetuką, šukas, skalauti tinkamu šampūnu, naudoti kokybiškas kailio priežiūros priemones.


Nuotr. iš Pinterest.com


Patiko straipsnis? Tuomet įvertink jį ar pakomentuok!
(straipsnio reitingas +8)
reklama