Gražus ir sveikas katės kailis - nuo augimo iki šėrimosi

2012 gegužės 7d.
Kačių kailis auga cikliškai. Kiekvieno plauko folikulas pergyvena šias augimo stadijas: staigaus augimo, lėto augimo, ramybės. Ramybės fazėje plaukai laikosi folikule, bet galiausiai atsiskiria. Kai katė šeriasi, naujai besikalantys plaukeliai išstumia negyvus plaukus ir ciklas prasideda iš naujo. Katės plaukai vidutiniškai paauga apie 8 mm per mėnesį.

Kad kailiukas būtų gražus ir sveikas

Kaip žinome, yra beplaukių kačių veislių kaip peterboldai (kurie gimsta su plaukais, tačiau jie nuslenka iki kol katei sueina 2 metai) ir sfinksai (kurių kūnas padengtas švelniu pūkeliu ir jie gali turėti plaukų ant nosies, tarpupirščiuose ir ant uodegos). Plikumas šioms veislėms yra genų mutacija, nesusijusi su katės sveikata.

Plaukų augimą gali lėtinti per didelis moteriškų hormonų kiekis. Per mažas skydliaukės hormonų kiekis taip pat susilpnina katės plauko augimą, tekstūrą ir blizgesį. Sveikatos problemos, hormonų disbalansas, vitaminų trūkumas arba kailio ir vidaus parazitai gali būti silpnų ir trapių katės plaukų priežastimi. Jei įtariate, kad kailis yra žymiai prastesnis nei turėtų būti, pirmiausia reikėtų pasitarti su veterinaru. Vargana kailio būklė paprastai atspindi sistemines sveikatos problemas.

Kai kurios kačių veislės natūraliai turi ypač gausų kailį. Aplinka taip pat daro įtaką kailio plonumui arba tankumui. Katės, gyvenančios lauke ir šaltame ore užsiaugina storą kailį apsisaugojimui ir šilumos izoliacijai. Šalant orams, nepalankiomis palinkos sąlygomis pageidautina, kad katė gautų daugiau riebalų, nes riebalai yra puikus koncentruotas energijos šaltinis plaukų augimui. Riebalai taip pat svarbūs vitaminų, tirpių riebaluose, įsisavinimui, jie suteikia reikiamų amino rūgščių sveikam kailiui ir odai, be to suteikia gerų skoninių savybių maistui. Tam tinka ir parduodami riebalų rūgščių papildai. Tačiau jei Jūsų katės išmatos tapo labai minkštos, tai reiškia, kad su maistu riebalų gaunama per daug.

Tačiau vidutinė, namuose gyvenanti katė paprastai neturi poreikio papildomiems maisto papildams. Atsargumo priemonės: neduokite riebalinių maisto papildų katėms, sergančioms pankreatitu, turinčioms tulžies akmenų. Per didelis kiekis riebalinių papildų gali pakenkti vitamino E įsisavinimui. Nenaudokite papildų be reikalo, nes galite sutrikdyti ir taip puikiai subalansuotą mitybą.

Šėrimasis

Dažnai galvojama, kad kačių šėrimąsi valdo sezoniniai temperatūros pokyčiai. Iš tikrųjų, šėrimasis daugiau priklauso nuo aplinkos šviesos pokyčių. Kuo daugiau natūralios šviesos – tuo smarkesnis šėrimasis. Tai veikia tiek sterilizuotas, tiek nesterilizuotas kates. Laukinėms katėms ilgesnis šviesus vėlyvo pavasario laikas aktyvuoja šėrimosi procesus, kurie gali tęstis ištisas savaites.
Katės, kurios paprastai laukan išeina tik daliai dienos, meta kailį ir auginasi naują vasaros pradžioje. Rudenį, dienoms trumpėjant, kailis tankėja ruošiantis žiemai. Naminės katės, nuolat veikiamos dirbtinės šviesos, gali lengvai šertis ir atnaujinti kailį visus metus pastoviai.

Dauguma kačių turi dvigubą kailį, sudarytą iš ilgų storų išorinių plaukų ir minkštesnio, plonesnio, vilnonio poplaukio. Devonreksai ir kornišreksai yra išimtis. Reksai turi viengubą kailį, sudarytą ir plonų garbanotų plaukelių. Selkirk reksai turi šiek tiek ilgesnį, garbanotą kailį. Šios katės šeriasi, tačiau kur kas mažiau, nei katės su įprastiniu kailiu.

Kai katė su įprastu dvigubu kailiu pradeda šertis, poplaukis šeriasi kaip  gabaliukais ir fragmentais, kas suteikia vaizdą, lyg kailis būtų iškandžiotas. Tai visiškai normalu. Visiškai naminės katės tuo tarpu, po truputį šeriasi visus metus ir tokio ekstremalaus vaizdo niekada neįgauna. Kai prasideda šėrimasis, svarbiausia pagerinti kailio or odos būklę kiek įmanoma, kasdien šukuojant, taip pašalinant kuo daugiau negyvų plaukų.
(straipsnio reitingas +11)
reklama