Įkyri katės būsena 5

2010 vasario 7d.
Įkyri katės būsena – kailio laižymas – liga ar žalingas įprotis? Zoopsichologai ir veterinarijos gydytojai šį sutrikimą vadina OKS.

Obsesinis-kompulsinis sutrikimas (OKS), arba įkyrios būklės neurozė, pasireiškia įkyriu kailio laižymu, letenos lyžčiojimu, vilnonių megztinių, pledų žindimu. Šuniukams šis sutrikimas pasireiškia nuolatiniu uodegos vaikymusi, jos kramtymu.

Įkyrios būklės neurozė labiau būdinga jauniems gyvūnams, bet gali pasireikšti ir suaugusioms katėms. Taip atsitinka katei patyrus emocinį sukrėtimą: persikėlus į naujus namus, mirus šeimininkui, šeimoje atsiradus vaikui arba gyvūnui, patyrus agresyvų išpuolį, sunkią fizinę traumą.

Įkyriai lyžčiodama ir čiulpdama savo kailį, katytė bando nusiraminti. Jeigu toks elgesys nedirgina šeimininkų, tebūnie – gyvūnėlis atgaus emocinę pusiausvyrą ir, tikėtina, manija praeis savaime. Katei subrendus, negatyvus įprotis paprastai išnyksta.

Dažniausiai OKS kamuoja per anksti iš vados paimtus kačiukus. Šis elgesys, kaip ir šuniukų atveju, yra nervinio pobūdžio. Jeigu kačiukas atskiriamas nuo motinos katės anksčiau, nei jam suėjo 6-7 savaitės, neurozės požymiai tikrai galimi. Todėl patartina imti bent 12 sav. amžiaus kačiukus.

Įkyrus kailio laižymas labiau būdingas vėlyvos brandos katėms – toms, kurios fiziškai ir pisichiškai subręsta maždaug antraisiais gyvenimo metais. Tokios yra „rytietės“, pavyzdžiui, Siamo katės. Vėlyvos brandos katės yra prieraišesnės, jautresnės, joms labiau reikia žmogaus artumo.

Taip pat manoma, jog ši laikina neurozė dažniau vargina pateles.
Pasitaiko, kad iš vados per anksti paimtas katinėlis lyžčioja ne savo kailiuką ar letenėlę, o žinda šeimininko ausų spenelius, vilnonį megztinį ar pledą. Jis elgiasi kaip nusiraminti norintis žmogaus vaikas, čiulpiantis savo nykštį.

Kaip padėti nerimaujančiam kačiukui?

• Pastebėję šią ydą, nukreipkite kačiuko dėmesį į žaidimus, įdomią veiklą.

• Stenkitės, kad augintis nepradėtų liguistai savintis kurį nors šeimos narį ir nuolat reikalauti, kad šis būtų greta. Kad neatsitiktų taip, jog šeimininką ims laikyti mama kate ir įkyriai reikalaus glamonių.

• Pasitarę su veterinarais, galite įsigyti raminamųjų homeopatinių preparatų (lašiukai į vandenį, aerozoliai guoliui, aplinkai, daiktams apipurkšti).

• Pasiūlykite augintiniui specialių žaislų, kurie atstotų katę mamą, suteiktų jaukumo ir saugumo jausmą (http://www.catsifier.com/ ir pan.).

• Dar kartą įsitikinkite, ar katinėlis neturi išorės parazitų, ar nepažeista odelė, ar ėdalas, kuriuo šeriate, nesukelia alergijos.

•  Mylėkite augintinį, būkite kantresni ir atidesni jo reikmėms.

Sonata Vareikytė
Svetlanos Valujevos nuotr.
(straipsnio reitingas +17)

Skaitykite komentarus 5


reklama