Kačių senatvė 5

2014 lapkričio 17d.
Tik nedidelė dalis kačių sulaukia 15-17 metų, tačiau pasitaiko, kad ir peržengusios šią amžiaus ribą jos jaučiasi puikiai ir gyvena visavertį gyvenimą. Kada priartėja kačių senatvė?..

Guinesso rekordų knygoje – įkvepiantys faktai


Sulaukusi 24 metų  praėjusį birželį Bournemouth mieste Anglijoje nugaišo seniausia pasaulyje katė Poppy. Pasak katės šeimininkų Jacqui ir Andy Westų, paskutiniaisiais metais augintinė neprigirdėjo ir apako, nebebuvo tokia judri kaip anksčiau. Kol buvo jauna, Poppy nuklysdavo toli nuo namų, o sugrįžusi labiausiai mėgdavo šveisti kačių konservus.
Ir nors Westų namuose dar gyvena 4 katės, 2 triušiai, žiurkėnas ir gyvūnų šurmulio ten pakanka, ponia Jacqui sako, kad Poppy niekas nepakeis.
Poppy nesumušė kačių ilgaamžiškumo rekordo, kuris priklauso amerikiečių katinui Creme Puff, išgyvenusiam 38 (!) metus, tačiau ji taip pat buvo įregistruota Guinesso rekordų knygoje.

Ilgiau gyvena laimingos ir sveikos katės

Pasak veterinarijos gydytojų, katės pradeda senti sulaukusios 8-10 metų. Tai priklauso nuo kačių gyvenimo sąlygų, persirgtų ligų, emocinės savijautos. Jeigu katė visą gyvenimą buvo sveika, gerai prižiūrima ir laiminga, tikėtina, kad ji bus ilgaamžė.
Katės gyvenimo ruduo priklauso nuo šeimininko pastangų – sulaukusios vyresnio amžiaus katės reikalauja daugiau mūsų dėmesio.

Kas gali pabloginti vyresnės katės savijautą?

Pirmiausia – stresas. Katė blogai jaučiasi, jeigu pasikeičia namų aplinka, ir dar blogiau, jeigu turi trumpam arba ilgam išsiskirti su šeimininkais. Sunkių išgyvenimų katei gali sukelti jauni, energingi gyvūnai, todėl nepatartina senstant katei įsigyti mažą augintinį.
Bet kokie pokyčiai senos katės gyvenime turi būti labai atsargūs, švelnūs, vykti palengva.
Senas kates dažnai kamuoja virškinimo ir tuštinimosi sutrikimai. Jos gali pradėti tuštintis ne vietoje, dažniau nei įprasta. Tai gali būti dėl inkstų nepakankamumo, diabeto, kitų ligų. Šlapinasi dažniau, skausmingai, nespėja nubėgti iki savo dėžutės. Jeigu namuose pakanka erdvės, įrenkite porą tualeto dėželių. Geriau, jeigu dėžutės bus žemais bortais.

Negailėkite šilumos...

Senatvėje katės tampa baikštesnės, nes jų rega ir klausa susilpnėja. Jos gali jausti skausmus, sakykime, sąnarių, bet nesuprasti jų priežasties, tapti agresyvios. Kai nuolat maudžia kaulus (atritas), o šeimininkai nori paglostyti, paimti ant rankų – katė gali manyti, kad tai žmogus sukėlė skausmą.
Inkstai yra vienas silpniausių, tačiau gyvybiškai svarbių katės organų – inkstų nepakankamumas kamuoja net 40 procentų kačių, sulaukusių 7 metų amžiaus. Ir dėl šios priežasties, ir dėl to, kad sunkiau dirba kiti senstančios katės organai, lankykitės su augintine pas veterinarijos gydytoją kas 3-4 mėnesius.
Pasirūpinkite visaverte mityba, parinkite tinkamą ėdalą, sukurtą specialiai vyresnėms katėms. Dažna vyresnių kačių bėda – antsvoris arba liesėjimas. Šerkite mažesnėmis porcijomis, bet dažniau.
Kaip ir senyvus žmones, augintines gali kankinti nemiga. Leiskite katei miegoti savo miegamajame, galbūt savo lovoje, kad nesijaustų vieniša ir nieko nebijotų.
Kaip seni žmonės, ji nori bendrauti, „išsipasakoti“. Būkite kantrūs, juk augintinė ne visada bus su jumis. Tegul katės dienos būna kupinos šilumos ir meilės. Beje, dėl šilumos tikrąja šio žodžio prasme – senstančiai katei jos reikia daugiau, todėl nupirkite šiltą migį, į kurį ji galėtų „įsirausti“, atsiriboti nuo kartais ją bauginančio pasaulio.

Nuotr. iš Pinterest.com
Patiko straipsnis? Tuomet įvertink jį ar pakomentuok!

(straipsnio reitingas +25)

Skaitykite komentarus 5


reklama