Kačių širdies ūžesiai

2013 sausio 21d.
Veterinarijos gydytojas klausydamasis katės širdies gali išgirsti širdies veiklos pakitimų – ūžesių. Straipsnyje aptasrime, kas tai yra, ir ar tai diagnozė verčianti susirūpinti katės sveikata.

Širdies ūžesiai susidaro dėl sūkurinės kraujo srovės širdyje arba kraujui ištekant iš širdies į kraujagyslę. Kraujo srovės sukuria specifinį garsą, kurį galima išgirsti stetoskopu – prietaisu širdies vaiklai klausytis. Ūžesiai klasifikuojami:

- Pagal tai, kokiu širdies ciklo metu jie atsiranda – širdžiai susitraukiant ar atsipalaiduojant (sistoliniai arba diastoliniai);
- Pagal veikimo trukmę – dinaminiai arba pastovūs.
- Pagal garsumo intensyvumą. Skalėje nuo 1 iki 6,  1 – ūžesys vos girdimas ir yra tik viename krūtinės taške, 6 – garsus, girdimas abiejose krūtinės pusėse, gali būti jaučiamas palietus. Tačiau nebūtinai garsus ūžesys reiškia rimtą širdies ydą.

Širdies ūžesiai gali būti įgimti arba įgyti.  Didelė dalis kačių, turinčių širdies ūžesius, neparodo jokių išorės požymių. Egzaminuojant jaunus kačiukus dažnai girdimi ūžesiai, jie vadinami fiziologiniais ūžesiais, nes  4 – 6 mėnesyje išnyksta. Anemija (mažakraujyste) sergančioms katėms širdies ūžesiai taip pat yra dažni. Kartais suaugusioms katėms pasirodo momentiniai širdies ūžesiai patiriant stresą, tokie ūžesiai neturi jokios klinikinės reikšmės. Širdies ūžesių atsiradimo priežastys:

- Širdies ar kraujagyslių defektas, įgimtas arba įgytas dėl širdies ligos;
- Pakitęs kraujo tekėjimo greitis, kraujospūdis, kraujo klampumas.

Jeigu diagnozuojami širdies ūžesiai

Pirmiausiai reikia įvertinti katės bendrą būklę, ar nepasireiškia papildomi klinikiniai požymiai – letargija, mažakraujystė, kvėpavimo sutrikimai (katė kvėpuoja pro burną, įkvėpiant ar iškvėpiant girdimas švokštimas). Jei be širdies ūžesių pastebimi papildomi požymiai, būtina būtina ieškoti problemos, kuri tai sukėlė, nes ūžesiai dažniausiai yra ne priežastis, o pasėkmė.

Jeigu katė jaučiasi įprastai – nestokoja apetito, yra aktyvi, judri – rekomenduojama pakartotinai pasiklausyti širdies po 3 – 6 mėnesių, taip pat stebėti, ar nekinta katės būklė. Kiekvienos apžiūros, vakcinacijos metu rekomenduojama pasiklausyti širdies.
Didelė dalis kačių, turinčių širdies ūžesius, neturi jokių kitų funkcinių sutrikimų, organizmas krauju – maisto medžiagomis ir deguonimi – yra aprūpinamas normaliai. Todėl šios diagnozės, jiegu katė sveika, neriekia bijoti, dažniausiai širdies ūžesiai nesukelia jokių fizinių problemų.


Parengė Greta Varanavičiūtė
(straipsnio reitingas +3)
reklama