Kačių šlapimo takų problemos 1

2013 gegužės 13d.

Prie šlapimo takų problemų priskiriami šlapimo pūslės ir šlaplės sutrikimai. Nors priežasčių šioms problemoms gali būti daug, tačiau pasireiškiantys simptomai visoms katėms yra panašūs. Kiekviena katė gali susirgti, tačiau simptomai dažniau pasireiškia nutukusioms, vyresnio amžiaus katėms, kurios mažai juda, neišeina į lauką ir minta sausu maistu. Aplinkos, rutinos pokyčiai, naujų narių, augintinių atsiradimas namuose, taip pat gali būti priežastis simptomų atsiradimui. Šlapimo takų problemas sukelia infekcijos, akmenys šlapimo pūslėje, šlaplės nepraeinamumas, vėžys ir kitos ligos, kurios paveikia šlapimo takus. Nors problemos priežastis gali būti ir ne viena, diagnozuojant pirmiausia atliekamas šlapimo tyrimas.


Šlapimo takų problemų simptomai:

  • - Įsitempimas, stanginimasis šlapinantis;

  • - Dažnas ir ilgas šlapinimasis;

  • - Kniaukimas ir skausmas šlapinimosi metu;

  • - Dažnas išangės laižymas;

  • - Šlapinimasis įvairiose vietose, ne dėžutėje;

  • - Kraujas šlapime.

 

Dažnai simptomai išnyksta po kelių savaičių nepriklausomai nuo gydymo. Tuomet galima įtarti cistitą (šlapimo pūslės uždegimą). Simptomai atsinaujina katei patiriant stresą. Todėl labai svarbu užtikrinti rutinos pastovumą, sumažinti aplinkos sukeliamą stresą. Labai svarbu, kad kačių kraikas dėžutėje visuomet būtų švarus. Taip pat labai svarbu katę šerti reguliariais laiko tarpais ir kiekvienąkart duoti vienodą maisto kiekį.

Labai pavojingas yra šlaplės nepraeinamumas. Jis dažniau pasirieškia kastruotiems patinams, nes jų šlaplė yra siauresnė ir ilgesnė. Tai skubios pagalbos reikalaujantis atvejis, nes sutrinka inkstų veikla, susidaro elektrolitų imbalansas. Katei medicininė pagalba turi būti suteikta per 24 valandas. Šlaplės nepraeinamumo simptomai yra tokie patys, tačiau daug ryškesni, katė greičiau silpsta.


Norint sumažinti ligos atkryčio dažnumą, ilgumą ir sudėtingumą reikia:

  • - Katę šerti reguliariai ir nedidelėmis porcijomis;

  • - Kates, kurioms buvo susiformavę struvitiniai akmenys, šerti specialiu maistu;

  • - Labai dažnai šeimininkai neskiria katei specialaus dubenėlio vandeniui, nes ji retai iš jo laka arba nelaka visiškai. Tačiau jos nenoras lakti vandenį iš dubenėlio nereiškia, kad jai iš vis nereikia vandens. Daug šlapimo takų ligų būtų galima išvengti, jeigu katės gautų pakankamai vandens. Ypatingai vandens trūksta toms katėms, kurios šeriamos sausu maistu, todėl jos dažniau turi šlapimo takų problemų. Šeimininkai turi pasirūpinti, kad dubenėlis ir vanduo jame visuomet būtų švieži ir švarūs. Kad paskatintumėte katę lakti daugiau vandens, galite į vandenį įlašinti žuvų taukų.

  • - Kraikas ir dėžutė turi būti švarūs, kad katė galėtų juose tuštintis. Jeigu laikote kelias kates, kraiko dėžučių turi būti viena daugiau nei namie yra kačių. Kraiko dėžutes išdėliokite ramiose namų vietose.

  • - Venkite katės rutinos pokyčių.

 

Šlapimo takų problemos net ir visiškai išgydytos dažnai atsinaujina. Todėl būtina speciali ir nuolatinė katės priežiūra.


Parengė Greta Varanavičiūtė

(straipsnio reitingas +6)

Skaitykite komentarus 1


reklama