Kačių toksoplazmozės pavojus

2012 spalio 29d.
Besilaukiančioms moterims būtina žinoti, kad kačių kraiko dėžutėje gali slypėti ligų sukelėjai, kurių sukelta kačių toksoplazmozė gali sukelti pavojingų nėštumo komplikacijų. Parazitai gyvena kačių žarnyne, su išmatomis patenka į aplinką ir gali sukelti nemenkų problemų.

Apie ligos sukelėjus

Toksoplazmozė  - tai liga, kurią sukelia pirmuonys -  maži vienaląsčiai organizmai - vadinami toksoplazmomis. Toksoplazmos gyvenimo ciklo metu parazituoja dviejuose šeimininkuose – tarpniame ir pagrindiniame. Pagrindinis šeimininkas yra kačių šeimos atstovai, jų žarnyne toksomplazmos dauginasi ir formuoja kiaušinėlius. Kiaušinėliai su išmatomis patenka į aplinką, jais ir užsikrečia tarpiniai šeimininkai – bet kurie šiltakraujai gyvūnai, tame tarpe ir žmogus. Tarpinių šeimininkų išmatose nėra kiaušinėlių, todėl jos neužkrečiamos. Toksoplazmozė plinta, kai sveika katė suėda tarpinį šeimininką. Naujausi tyrimai atskleidė, kodėl ši liga yra viena iš labiausiai paplitusių parazitinių ligų tarp gyvūnų. Toksoplazmos paveikia graužikų smegenis taip, kad jos praranda instinktą slėptis nuo plėšrūnų. Taip katės lengvai pagauna grobį ir užsikrečia toksoplazmoze.

Daugeliui kačių ši liga yra besimptomė (nepasireiškia jokie išoriniai požymiai), tačiau mažiems kačiukams, kadangi jie turi silpną imunitetą, gali pasireikšti: kraujingas viduriavimas; apatija; apetito stoka; gali išsivystyti mažakraujystė; pakilti temperatūra. Liga diagnozuojama atliekant išmatų ir kraujo antikūnių tyrimus. Negydant katėms, kurių imuninė sistema silpna, ši liga yra mirtina, tačiau išgydžius gyvūnas įgauna imunitetą visam gyvenimui.

Žmonėms toksoplazmozės simptomai yra panašūs į gripo. Deja nei katėms, nei jų šeimininkams skiepai nuo toksoplazmozės nėra išrasti.

Toksoplazmoze katės užsikrečia:
- Per išmatas, kuriose yra parazitų;
- Užsikrėtusi patelė perduoda ligą jaunikliams;
- Ėsdama užkrėstą žalią mėsą, sergančius paukščius, graužikus.

Praėjus kelioms dienoms po infekcijos, toksoplazmos intensyviai dauginasi ir išmatose atsiranda milijonai toksoplazmų kiaušinėlių. Dirvožemyje gyvybingi  jie gali išbūti net kelis mėnesius.

Kaip apsisaugoti nuo toksoplazmozės?


- Neleiskite katei ėsti paukščių, graužikų;
- Šerkite tik gerai termiškai apdorota mėsa, toksoplazmos aukštoje temperatūroje žūsta;
- Kasdien valykite dėžutę. Kiaušinėliai esantys išmatose tik po 2 – 5 dienų tampa užkrečiami. Laiku pašalinę išmatas sumažinsite galimybę užsikrėsti.
- Nerekomenduojama kraiko dėžutę keisti besilaukiančiai moteriai. Jei nėra kitos galimybės galima dėvėti pirštines.
- Nepamirškite dažnai plauti rankas.

Toksoplazmomis užsikrėsti gali kiekvienas, tačiau daugeliui ji nepasireiškia arba pastebimi vos keli simptomai. Rimtų sveikatos problemų dėl toksoplazmozės gali turėti žmonės sergantys ŽIV arba AIDS, gydomi chemoterapija, vartojantys steroidus ar kitus imuninę sistemą slopinančius vaistus ir nėščios moterys. Jei serganti moteris gydosi, rizika užsikrėsti vaikui labai sumažėja.

Dauguma besilaukiančių moterų, užsikrėtusių toksoplazmoze, nepastebi jokių ligos simptomų, tačiau yra maždaug 50 proc. tikimybė šią infekciją perduoti kūdikiui. Ar kūdikis užsikrės, ir kaip smarkiai  jį paveiks liga, priklauso nuo to, kuriuo nėštumo laikotarpiu užsikrėsta toksoplazmoze. Perduoti infekciją kūdikiui labiausiai rizikuojama užsikrėtus trečiojo nėštumo periodo metu, mažiausiai – jei pirmojo. Kita vertus, kuo ankstyvesniu nėštumo laikotarpiu užsikrėtėte, tuo smarkiau liga gali paveikti kūdikį. Ankstyva toksoplazmozės infekcija dažnai baigiasi persileidimu, o išgyvenusiems kūdikiams gali pasireikšti traukuliai, gelta, akių infekcijos, padidėti kepenys ir blužnis. Daugeliui naujagimių toksoplazmozės simptomai pasireiškia ne iškart po gimimo, o sulaukus paauglystės ar dar vėliau. Šiuo atveju toksoplazmozei būdingas kurtumas, protinis atsilikimas, sunkios akių infekcijos, galinčios baigtis aklumu.
 
Jeigu Jūsų katė yra kambarinė ir nėra šeriama žalia mėsa, mažai tikimybių, kad ji bus užsikrėtusi toksoplazmoze.  O daugelyje šalių žmonės šia liga užsikrečia ne nuo kačių, bet valgydami netinkamai apdorotą mėsą. Bet kokiu atveju, laikydamiesi higienos sumažinsite infekcijos tikimybę ir galėsite ramiai mėgautis katės draugija.
(straipsnio reitingas +7)
reklama