Kai priartėja katės senatvė 5

2011 rugpjūčio 8d.
Kada katė laikoma sena ir kiek metų ji gali išgyventi?

Kiekvieno gyvūno senatvė vis kitokia ir ateina ji skirtingu laiku. Tai priklauso nuo veislės, gyvenimo būdo, persirgtų ligų ar patirtų operacijų. Daug lemia ir paveldėjimas.

Katės išgyvena 15-17 metų, dažnai sulaukia dvidešimtmečio ar net daugiau.

Pirmieji katės gyvenimo metai prilygsta penkiolikai žmogaus metų, o vėliau skaičiuojama taip: 2 metai = 24, toliau kiekvieni metai = 4 žmogaus metams. Taigi dvylikos metų katė yra kaip 64 metų žmogus.

Kokie požymiai rodo katės senėjimą?

Pirmiausia apie senatvę „signalizuoja“ sumažėjęs katės judrumas. Ji daugiau snaudžia, rečiau žaidžia, nes raumenys nebe tokie elastingi kaip jaunystėje. Ji tausoja jėgas. Senstanti katė dažniau ieško ramios, šiltos vietos. Šiluma – geriausia jos draugė, o drėgmė – amžinas priešas.

Senstanti katė gali tapti jautresnė stresams, pasikeitimams namuose ir toje aplinkoje, kur ilgą laiką saugiai gyveno.

Tai vidiniai, jos pakitusią būseną atspindintys dalykai, bet senatvę liudija ir silpstančios organizmo funkcijos.

Kas atsitinka katės organizmui senstant. Kaip ją apsaugoti?

Nusilpsta rega ir klausa, todėl į lauką išeinančių kačių tyko daugiau pavojų: nepastebės artėjančio transporto, agresyviai nusiteikusio kito gyvūno, nepamatys pavojingų daiktų, gilių duobių.

Silpnaregei katei, kad jaustųsi saugi, ėdalo ir vandens dubenėlius, guolį ir kitus jos reikmenis reikia padėti vis tose pačiose vietose. Ten, kur jai įprasta.

Senyvos katės priauga daugiau svorio, arba, atvirkščiai, tampa liesos. Jų kailis nebėra toks žvilgus ir švelnus kaip anksčiau, smarkiau šeriasi.

Buvusios baltakailės plaukai pagelsta, juodakailės – pilkėja. Kailiukas praranda ryškumą, ankstesnį grožį. Oda taip pat nebėra tokia elastinga, ji surambėja.

Kadangi senyvos katės nebėra tokios švaruolės kaip jaunos (dėl antsvorio  nesusiriečia, nepasiekia visų kūno vietų), dažniau pašukuokite, apšluostykite drėgna minkšta servetėle, kruopščiau valykite ausis, akių išskyras.

Atkreipkite dėmesį į paraudimus, pleiskanas. 

Kokiomis ligomis dažniau serga senos katės?

Kadangi senų kačių imunitetas jau nebe toks kaip jaunystėje, organizmas sunkiau priešinasi infekcijoms. Imunitetas susilpnėja, nes katės sunkiau virškina ir tuštinasi.

Kates gali varginti ne tik žarnyno sutrikimai, bet ir šlapimo nelaikymas (nevalingas šlapinimasis gali būti cistito pasekmė).

Senatvėje katės dažniau serga kepenų, inkstų ligomis, o sąnarių ligos,  skirtingai nei šunims, pasitaiko rečiau.
Taip pat jos gali turėti auglių, laimė, kad dažniausiai jie būna gerybiniai.

Senoms katėms būdingos dantenų ligos, todėl jos sunkiau kramto. Kramtydamos jaučia skausmą. Būtina atidžiau prižiūrėti kačių dantis ir dantenas, šalinti dantų apnašas, kurios, sulaukus brandaus amžiaus, yra neišvengiamos. 

Ar reikia keisti katės mitybą?

Senyvus augintinius, pasitarus su veterinarijos gydytoju, reikia šerti specialiu jų amžių atitinkančiu nekaloringu ėdalu, kuriame pakanka baltymų raumenų masei stiprinti, vitaminų ir kitų naudingų papildų. Tačiau jai įprasto raciono keisti neskubėkite, nes katės jautriai reaguoja į pasikeitimus.

Senatvėje katės daugiau laka, todėl reikia dažniau keisti vandenį. Šviežias vanduo joms gyvybiškai svarbus.
Būtina kas pusmetį parodyti veterinarijos gydytojui, nepamiršti paskiepyti.

Augintinių senatvės neatitolinsi, bet pasistengti padaryti ją kuo lengvesnę – mūsų pareiga.
(straipsnio reitingas +42)

Skaitykite komentarus 5


reklama