Pavasariniai kačių amūrai 3

2010 balandžio 9d.
Kada katės lytiškai subręsta?

Palyginti su šunimis, katinai subręsta labai anksti. Ryškiausias lytiškai subrendusio katino požymis – pakitęs šlapimo kvapas. Jis stipriai dvokia, be to, gyvūnas nuolat šlapimu ženklina savo teritorijos ribas. Vienerių metų katinas jau gali apvaisinti katę ir sulaukti palikuonių.

Katė laikoma lytiškai subrendusia, kuomet jai prasideda ruja: trinasi į žmones ir daiktus, kniaukia pratisu veriančiu balsu, voliojasi ant nugaros, visiems kaišioja savo pasturgalį. Taip gali atsitikti ir 9-12 mėn. katytei, bet jai reikia sulaukti bent vienerių metų, kad organizmas būtų pajėgus išnešioti sveikus kačiukus.

Kodėl poruojasi naktimis?

Namuose laikomos veislinės katės gali susiporuoti bet kuriuo paros metu, o laisvai gyvenantys arba į lauką išleidžiami gyvūnai labiau mėgsta tamsųjį paros metą arba priešaušrį. Naktį katės jaučiasi saugesnės, nes jų protėviai daugiausia medžiojo naktimis. Naktimis katinai, kurie nori sukergti patelę, tampa labai aktyvūs ir triukšmingi. Jie  aršiai kovoja dėl savo teritorijos – siekia atbaidyti konkurentus.

Kačių erotiniai žaidimai labai garsūs, nors patelę katinas sukergia per porą minučių (pats kergimas trunka 5-15 sek.). Poravimosi metu katė tampa agresyvi – priešinasi, šnypščia ir kanda partneriui (katino penio gleivinė padengta ataugėlėmis, ištraukiant jį, patelė patiria aštrų fizinį skausmą).

Kai katė išsilaižo lyties organus, aprimsta, gali vėl susiporuoti su kitu patinu. Ir jeigu aplinkui tuo metu sukiojosi keletas katinų, sunku nustatyti, kuris iš jų yra tikrasis kačiukų tėvas. Iki šiol nežinoma, ar tokiu atveju gims vieno, ar kelių katinų vada. Tačiau tikėtina: apvaisino tas patinas, kurio spermatozoidai gyvybingiausi.

Kiek dienų trunka nėštumas?

Katės nėštumą lemia jos veislė, amžius, klimatas, laikymo sąlygos. Paprastai nėštumas tęsiasi 63-66 dienas Jeigu gimdoje kačiukų daug, jis gali trukti trumpiau. Nėštumo požymiai labiau pastebimi praėjus 3 savaitėms po kergimo.

Nėščia katė tampa mieguista, daugiau ėda, pabrinksta ir parausta jos speneliai, kailis aplink juos išsišeria. Tuo metu patartina pasirūpinti gera katės mityba, tačiau neperšerti. Būsimoji mama šeriama produktais, turtingais kalcio ir baltymų.

Jeigu nėštumo metu katei pasirodytų kraujingų išskyrų, skubiai kvieskite veterinarą, o katytę įkurdinkite ramioje, šiltoje vietoje, nuraminkite.

Nuo 60-osios nėštumo dienos patartina matuoti katės kūno temperatūrą (matuojama išangėje). Norma – 38-39° C, o artėjant kačiavimuisi, temperatūra nukrenta. Prieš kačiavimąsi pasirodo šiek tiek pieno.

Kaip pasiruošti kačiukų atėjimui į šį pasaulį?

Katingų ilgplaukių gyvūnų kailis turi būti gerai iššukuotas. Reikia apkirpti papilvės plaukus, patrumpinti ir aplink lyties organus. Jeigu katei užkietėja viduriai, sugirdoma specialaus aliejuko (neduokite žmonių vaistų). Galima specialiu aliejumi patepti katės spenelius, kad šie suminkštėtų.

Jeigu katė tapo labai stora ir išsituštinusi nebeišsilaižo analinės angos, reikia drungnu vandeniu apiplauti jos intymias vietas.

Prieš kačiavimąsi reikia įrengti katei guolį: 60 x 60 cm pločio ir aukščio, kad poros savaičių kačiukai neišsiropštų iš guolio.

Guolis turi stovėti saugioje, šiltoje vietoje. Prie šios vietos katę reikia pripratinti kuo anksčiau. Būtina stebėti, kad, prasidėjus sąrėmiams, išsigandęs gyvūnas nepasislėptų neprieinamoje vietoje. Tualeto dėželė su įprastu katės kraiku taip pat turėtų atsirasti kur nors netoliese, nes rūpestingos katės mamos nenori ilgam palikti savo mažylių.

Sterilizacija: už ar prieš?

Kačių šeimininkai dažnai mano, kad sterilizacija (kastracija) pakeis augintinio charakterį, kad jis sustorės ir taps kone neįgalus. Šis požiūris – atgyvena. Bet vis dėlto įdomu, kas pasikeičia po to, kai katinas arba katė nebetenka galimybės daugintis. 

Katinai. Manoma, kad sterilizacija (kastracija) labiau paveikia vyriškos lyties atstovus – katinus, nes jie labiau kovoja dėl lyderystės, yra aktyvesni. Kadangi kai kurie virusai (pavyzdžiui, FIV – kačių imunodeficito virusas, sukeliantis kačių AIDS) perduodami per seiles, katinų peštynių metu kyla didesnis užkrato pavojus.

Sterilizacija (kastracija) slopina katinų seksualinį aktyvumą (mažėja peštynių tikimybė) ir, svarbiausia, sumažina ligų pavojų. Toks katinas „nebepatruliuoja“ didelės teritorijos, tampa sėslesnis ir švelnesnis. Labiau prisiriša prie namų, o kad nesustorėtų, tinkamai šerkite, daugiau su juo žaiskite.

Katės. Pavasarį, kai dienos tampa ilgesnės, suaktyvėja ir kačių ruja. Rujos metu kačių elgsena smarkiai keičiasi, namuose šeimininkams nebelieka ramybės. Katė praranda apetitą, tampa nervinga, jos organizmas išsenka.

Pašalinus lytines liaukas arba nuslopinus jų hormoninę veiklą, katė tampa sukalbamesnė, ne taip veržiasi į lauką. Sumažėja  hiperaktyvumas, ji nebesikankina dėl seksualinių audrų, ramiau miega.

Svetlanos Valujevos nuotr.  
(straipsnio reitingas +52)

Skaitykite komentarus 3


reklama