Šlapimo pūslės akmenys 1

2012 lapkričio 26d.
Vienas iš dažnesnių kačių sveikatos sutrikimų – problemos, susijusios su šlapimo takais. Ypač dažnas yra urolitas arba akmenų susidarymas šlapimo takuose. Akmenys formuojasi dėl pasikeitusios mineralinių medžiagų koncentracijos šlapime. Paprastau akmenys šlapimo pūslėje yra struvitai ir kalcio oksalatai.

- Struvitai. Sudayti iš magnio, amonio ir fosfato, formuoja kristalus. Randami  šlapime, kurio pH didesnis nei norma. Struvitiniai akmenys gali ištirpti pakeitus dietą. Katei skiriamas šlapimą rūgštinantis kačių maistas.

- Kalcio oksalatai. Randami šlapime, kurio pH mažas. Šių kristalų neįmanoma išgydyti pakeitus dietą. Kalcio oksalato kristalai yra dažnesni.

Urolitas yra labai pavojingas ir reikalauja staigaus gydymo, nes akmenys gali pažeisti šlapimo pūslės gleivinę ir sukelti uždegimą. Pavojingiausia, jeigu akmenys užkemša šlaplę ir šlapimas negali pasišalinti; tai ne tik sukelia didelį skausmą gyvūnui, bet ir nuodija organizmą, nes nepasišalinę toksinai grįžta į kraują.

Katės, kurių šlapimo pūslėje yra akmenų, dažnai šlapinasi, jaučia diskomfortą, ilgai stanginasi, šlapime gali būti kraujo. 

Greičiausiai urolitas diagnozuojamas atliekant šlapimo tyrimą. Akmenis taip pat galima pastebėti rentgeno nuotraukoje ir pilvo echoskopijos metu, dideli akmenys gali būti apčiuopiami pilvo srityje.

Priežastys

Dažniausiai akmenys formuojasi vyresniame amžiuje - nuo 5 iki 14 metų. Patinai serga dažniau, nes jų šlapimo takai siauresni. Imlesnės ligai yra Birmos ir Himalajų katės. Akmenys gali formuotis visoje šlapimo sistemoje – inkstuose, šlapimtakiuose – tačiau dažniausiai jie susidaro šlapimo pūslėje, kadangi ten šlapimas užsilaiko ilgiausiai. Šlapime esantys mineraliniai kristalai jungiasi su organinėmis medžiagomis ir didėja kol suformuoja akmenį. Akmenys susidaro dėl pasikeitusio šlapimo pH, kurį lemia nesubalansuota mityba. Liga gali būti nulemiama ir genetiškai.

Gydymas

Gydymas priklauso nuo akmenų dydžio:

- Kristalus šlapime galima matyti ir plika akimi, jie atrodo kaip smėlis. Tokie kristalai dar nesudaro akmenų, tačiau laikui bėgant sudarys.  Kadangi tai struvitiniai kristalai, galima gydytis naudojant specialią dietą.

- Jeigu akmenys šlapimo pūslėje yra mažesni nei katės šlaplės diametras, jie šalinami kateterio pagalba. Ši procedūra galima tik patinams, patelių šlaplė platesnė nei patinų ir nedideli akmenys gali pasišalinti patys. Fiziologinis tirpalas yra leidžiamas į šlapimo pūslę per kateterį, tuomet pūslė spaudžiama ir akmenys kartu su tirpalu išeina.

- Jeigu šlapimo pūslėje yra didelis akmuo, ji gali plyšti, todėl būtina kuo greičiau atlikti operaciją.

Pasirūpinkite, kad katė suvartotų pakankamai vandens. Kuo mažiau katė laka, tuo šlapimas yra koncentruotesnis, taip sukuriamos palankios sąlygos akmenims susiformuoti.

Urolitas yra liga, kurios galima išvengti rūpinantis kate. Taigi, jeigu turite vyresnio amžiaus katiną, visada pravartu kasmet pasidaryti šlapimo tyrimą. Anksti aptiktą ligą galima išgydyti kateterio ar dietos pagalba, taip išvengiant chirurginės intervencijos.


Parengė Greta Varanavičiūtė
(straipsnio reitingas +9)

Skaitykite komentarus 1


reklama