Virusinis tracheitas ir kalci infekcija

2010 gegužės 31d.
Kad augintinė sunegalavo, pirmiausia rodo pakitusi elgsena: sumažėja aktyvumas ir apetitas, lindi atokiame kampe, kailis praranda žvilgesį. Jeigu pakitusią elgseną dar lydi keistas kosčiojimas, tai gali būti pavojingos virusinės ligos pradžia.

Katė čiaudi, kosti, karščiuoja – galbūt tai virusinio tracheito, o galbūt kalci infekcijos pradžia (kitiems gyvūnams ir žmonėms šie virusai nepavojingi).

Virusinis tracheitas (herpes)

Virusiniu tracheitu gali užsikrėsti įvairaus amžiaus katės. Dažniausia užsikrečiama  kontaktuojant su sergančiu gyvūnu, nes virusas plinta per ligonio išskyras. Pasitaiko, kad užsikrečiama per nešvarius gyvūnų dubenėlius, gultus ir kitus daiktus.

Ši liga pavojingiausia 6-12 savaičių kačiukams, nes jų nebesaugo kolostralinis imunitetas, kai imuninius kūnus kačiukas su motinos pienu gauna iš jos organizmo. Virusinis tracheitas taip pat pavojingas nėščioms katėms. Suaugusios, prižiūrimos ir gydomos katės pasveiksta greičiau, o kačiukai serga sunkiau ir bemaž pusė jų neišgyvena.

Kokie ligos požymiai? Katė dažnai čiaudi, iš nosies teka išskyros, nustoja ėsti, karščiuoja. Sutirštėjusios bei išdžiūvusios išskyros užkemša nosį ir neleidžia katei normaliai kvėpuoti. Gyvūnėlis bando kvėpuoti per burną, seilėjasi.

Susirgusios virusiniu tracheitu katės ima ašaroti, o ligai sunkėjant, iš akių teka tirštos išskyros, prasideda ragenos uždegimas, kitos akių ligos.

Ligai įsisenėjus, prilimpa antrinė infekcija, todėl gydymas tampa dar sudėtingesnis.
Liga tęsiasi 2-3 savaites, tačiau net persirgusios katės tam tikrą laiką yra virusų nešiotojos. Pasitaiko, kad virusinis tracheitas atsinaujina, vos tik katė patiria didesnį stresą.

Kalci infekcija

Kalci infekcija serga įvairaus amžiaus katės, bet pavojingiausia ji yra 3-9 savaičių kačiukams.

Liga prasideda čiauduliu, išskyromis iš nosies ir akių, sunkiu alsavimu. Netrukus prasideda burnos gleivinės uždegimas, atsiranda pūslelių ant gomurio, liežuvio, o kartais ir ant nosies. Pūslelės gali pavirsti žaizdelėmis – gyvūnas nebegali nei lakti, nei ėsti.
Sergančiajam gali išsivystyti konjunktyvitas, tačiau gera žinia ta, kad kalci infekcija nepažeidžia ragenos. Deja, kalci infekciją dažnokai lydi antrinės infekcijos, todėl liga sunkėja – pažeidžiami raumenys, sąnariai. Persirgusios šia liga katės gali porą mėnesių nešioti virusą ir apkrėsti kitas kates, todėl šią infekciją pasigavusius gyvūnėlius reikia izoliuoti nuo sveikųjų.

Pastebėję minėtus negalavimus, skubiai kreipkitės į veterinarijos gydytoją. Dar geriau, jeigu savo augintinį reguliariai skiepytumėte. Pirmą kartą nuo virusinio tracheito ir kalci infekcijos skiepijami 8-9 savaičių kačiukai, o antrą kartą – 12 sav. kačiukai. Ir būtina nepamiršti šiuos skiepus kartoti kasmet.

Šešuvos-coon veislyno nuotr.
(straipsnio reitingas +10)
reklama